Teknoloji Ekonomisi 24 ARALIK 2012 / 12:25

Avrupa Birliği Samsung'un başını ağrıtacak

Avrupa Birliği Samsung'un başını ağrıtacak

Samsung’un başı özellikle Apple’a açtığı patent davaları sebebiyle epeyce derde girecek gibi görünüyor. AB Komisyonu, Samsung’a elde ettiği patentleri kötüye kullandığı gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.Uzun süredir Apple ve Samsung arasında devam eden patent savaşları yeni bir boyut kazanacak gibi görünüyor. Avrupa Komisyonu, Samsung’a Apple’a patent davalarında “rekabet kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle suçlama yapmaya hazırlanıyor. Davadan Samsung aleyhine bir karar çıkması durumunda Samsung ve Apple arasında tüm dengeler bir anda değişebilir.

Konuyu değerlendiren AB Komisyonu Rekabet Komiseri Joaquin Almunia, Samsung’un ihlallerinin listesini yıl sonundan önce yayınlanacağını söyledi. Almunia, patent sahipleriyle ilgili yaşadıkları en önemli sorunun, onların FRAND (fark gözetmeyen, adil, makul) şartları altında lisanslanmasından önce yasaklatılmaya çalışılması olduğunu belirtirken, açılacak Samsung davasında da bu konunun üzerine gideceklerinin altını çizdi.

Samsung, konuyla ilgili net bir açıklama yapmaktan kaçınırken, şirket geçtiğimiz günlerde Apple’a Avrupa ülkelerinde yönlendirdiği tüm tedbir isteklerini geri çekebileceğini belirtmişti. Buna ılımlı yaklaşıma karşın, eğer kanun düzenleyiciler Samsung'u suçlu bulursa, şirket toplam gelirinin yüzde 10'una kadar bir kısmı ceza olarak geri ödemek zorunda kalacak.

Davanın sonucunda Samsung suçlu bulunur ve bu karar bir “emsal” olarak kabul edilirse, aralarında Google, Apple ve Microsoft gibi şirketlerin de bulunduğu bir çok şirketin başı patent davaları sebebiyle oldukça ağrıyabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun