Teknoloji Ekonomisi 11 NİSAN 2012 / 14:44

Avea ve Telefonica M2M konusunda iş birliğine gidiyor

Avea ve Telefonica M2M'de iş birliğine gidiyor

Avea ve Telefonica gerçekleştirdikleri stratejik iş birliğiyle küresel M2M çözümlerinin sunulmasını, uluslararası dolaşım anlaşmalarını ve teknolojik standartların geliştirilmesi konularında birlikte hareket edecekler.İki operatörün M2M alanında iş olanakları geliştirmelerine yönelik imzaladıkları anlaşma, teknolojik iş birliğini ve bunun yanı sıra ticaret ve pazarlamaya yönelik ortak projelerin geliştirilmesini kapsıyor. Bu yeni iş birliği kapsamında taraflar, maliyette kayda değer azalmalarla ölçek ekonomileri oluşturabilecek ve yeni pazarların oluşmasıyla yeni gelir kaynakları elde edebilecek.

Şirketler ortak pazarlama ve pazar analizi stratejileri geliştirmek ve tek bir SIM kartıyla farklı coğrafi bölgelerde çözümler sunmak amacıyla çalışmalarını birleştirdiler. Anlaşma aynı zamanda ulaşım, akıllı kentler, ev otomasyonu, enerji verimliliği, mobil sağlık hizmetleri ve endüstri gibi yeni alanların geliştirilmesini de kapsıyor.

M2M teknolojilerinin araştırma – geliştirme alanını ve cihazların ortak belgelendirmesini de içeren iş birliği, M2M sistemlerinin birlikte çalışabilirliği ve açık standartlarını uluslararası düzeyde tanıtmayı da kapsıyor. İşbirliğinin hedefleri arasında çok sayıda pazarı içerecek şekilde genişletmek de yer alıyor.

Zaman, para ve iş gücünden tasarruf imkanı

Konuyla ilgili konuşan Avea Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan, iş birliğinin bireysel veya kurumsal, tüm Avea müşterilerinin M2M hizmetlerine dünya standartlarında erişmesini mümkün kılacağını söyledi. Boysan bunun yanı sıra Türkiye’deki Ar-Ge faaliyetlerine yönelik desteği sayesinde piyasaya yepyeni ürün ve hizmetlerin sürülmesini sağlayacağını ifade etti.

Kadir Boysan, sağlık hizmetleri ve perakende şirketleri, bunların yanı sıra kamu kuruluşları ve ulaşım şirketlerinin de M2M teknolojisini kullanıp zaman, para ve iş gücünden tasarruf edeceklerini de sözlerine ekledi.

İş birliğine değinen Telefonica Digital M2M Müdürü Carlos Morales, M2M sektörünün dev bir potansiyeli olduğunu, bu anlaşmayla birlikte yeni dikey çözümleri geliştirme ve kapsamlarını geliştirme açısından yardımcı olacağına inandığını söyledi.

Morales, Avea'nın Telefonica’nın kapsama alanı, kablosuz M2M iletişim çözümleri sunma hususundaki tecrübesini ve çekirdek AB pazarları ve Latin Amerika pazarındaki konumundan faydalanayarak Türkiye'ye daha verimli hizmet sunacağını belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun