Teknoloji Ekonomisi 16 TEMMUZ 2012 / 13:41

Avea ve İSBAK trafik sorununa çözüm getiriyor

Avea, İSBAK A.Ş ile yaptığı işbirliği kapsamında, gerçek zamanlı verilerle İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de özellikle büyük şehirlerin en büyük sorunlarından biri olan trafik sorununa çözüm sunmayı hedefliyor. Gerçek zamanlı trafik yoğunluğunu belirlemenin yanı sıra 1 saat sonraki trafik durumunu da öngörebilecek uygulama, ambulans ve itfaiye gibi araçların da en doğru güzergahları kullanarak saniyenin bile önemli olduğu acil durumlarda hedeflerine en hızlı şekilde ulaşmasına olanak sağlayacak. Bunun yanı sıra şehir ve bölge planlaması için en doğru yol güzergahları da bu uygulamayla belirlenebileceği gibi, özel araç sahipleri de alınacak verilere göre trafikte daha verimli hareket edebilecekler.

Gerçek zamanlı trafik yoğunluğunu müşterilerinin hizmet aldıkları baz istasyonun değişmesinden ortaya çıkacak bağlantı verileri üzerinden hesaplayacak olan Avea, bu verileri İSBAK’ın mevcut trafik verilerinin yer aldığı gelişmiş trafik bilgi sistemine de entegre edecek. İlk etapta İstanbul’daki ana yollar üzerinde trafik bilgileri hesaplanarak geliştirilecek uygulama, yakın gelecekte başta büyük şehirler olmak üzere tüm Türkiye’deki ana yollara uygulanabilecek. 2013 yılında uygulanmaya başlanacak olan proje, gerçek zamanlı trafik yoğunluğu hesaplaması sunarken, geliştirilecek trafik yoğunluğu öngörü uygulaması ile hem özel hem de kamu araçları için önemli ölçüde faydalı veriler sağlanacak.

Hava tahmini yapar gibi trafik tahmini yapılacak

Konuyla ilgili konuşan Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, yoğunluk değişiminin öngörüleceği projeyle birlikte yakıt ve zaman tasarrufu da sağlanacağını söyledi. Şahin, İSBAK’la gerçekleştirilen Ar-Ge işbirliğiyle vatandaşların anlık trafik yoğunluğuna göre hareket edebilmenin de ötesinde, gerçek zamanlı verilerin kullanılmasına bağlı olarak 1 saat sonraki trafik yoğunluğu da öngörebileceklerini ifade etti. Ambulans ve itfaiye gibi araçlar da bu uygulama sayesinde saniyenin bile önemli olduğu çağrılara en hızlı şekilde ulaşacabileceğini belirten Şahin, hava durumu gibi trafik tahmini yapacaklarının altını çizdi.

Bu projeyi bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini söyleyen İSBAK Genel Müdürü Kasım Kutlu, projenin İstanbul nezdinde Türkiye için değer yaratıp kaynak artışı sağlayacağını belirtti. Kutlu, projenin Türkiye'de ilk olmasının yanı sıra dünyada da ilk defa uygulanacak bir proje olduğunu vurguladı. Projenin trafiğin çözümüne önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Kutlu, yakın gelecekte farklı ulaşım sistemlerine de uygulanarak trafikte yaşanacak gecikmeleri en aza indirmek istediklerini ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun