Teknoloji Ekonomisi 09 MAYIS 2012 / 15:26

Avea ilk çeyrekte gelirlerini 787 milyon liraya çıkardı, konuşma süresinde Fransa'yı geride bıraktı

Avea konuşma süresinde Fransa'yı geride bıraktı

Avea, açıklanan ilk çeyrek raporlarına göre faturalı abone sayısında yüzde 14, toplam abone sayısında da yüzde 9 oranında büyüdü. Bunun yanı sıra şirket, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre EBITDA’sını da bir önceki yıla göre yüzde 12 artırarak 79 milyon liraya çıkardı. Açıklanan finansal sonuçlara göre Avea, veri gelirlerini 2011 ilk çeyrek dönemine göre yüzde 92 artırdı. Türk Telekom Grubu’nun TTNET ortaklığıyla gerçekleştirdiği modem satışlarının da etkisiyle, bu alandaki pazar payını yüzde 13’den yüzde 38’e çıkardı.

2012’nin açıklanan ilk çeyrek dönemi verilerine göre şirket gelirlerini, gösterdiği faaliyet performansıyla geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 12 oranında arttırarak 787 milyon liraya yükseltti. İlk çeyrek sonuçlarında dikkat çeken bir diğer ayrıntıysa şirketin EBITDA’sını bir önceki yıla nazaran yüzde 12 artırarak 79 milyon liraya çıkarması oldu.

Yılın ilk çeyreğinde faturalı müşteri tabanını yüzde 14’lük artışla 5,7 milyona yükselten şirket, toplam müşteri oranını da yüzde 9 artışla 12,9 milyona yükseltti. Şirketin bir diğer artışı da konuşma sürelerinde yaşandı. Yılın ilk çeyreğinde kişi başına düşen konuşması süresini yüzde 14 arttırarak 280 dakikadan 320 dakikaya çıkaran şirket, bu rakamla Avrupa'nın en çok konuşulan ülkesi Fransa'yı geride bıraktı.

Esnek veri paketleriyle pazardan pay kapıyor

Müşterilerine esnek veri paketleri sunan şirket, veri kullanıcı sayısını bir önceki yıla göre yüzde 51 oranında arttırarak 4,1 milyona çıkardı. Veri kullanımının çoğalmasıyla, bu gelirlerinde de artış yaşayan şirket, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 92 artış yaşayarak 79 milyon lira gelir elde etmiş oldu.

Cihaz satışlarında bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 19 artış yaşayan şirket, 2011 yılının tamamında gerçekleştirdiği cep telefonu kampanyaya adetinin tamamını 2012 yılının ilk çeyreğine sığdırdı.2012 ilk çeyrek raporlarını değerlendiren Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2011 yılında satış ağında gerçekleştirdikleri yatırımlarının karşılığını 2012 yılında daha çok almaya başladıklarını söyledi. Türkiye genelinde 625'e yakın bayiye yeni mağaza konseptini oturtarak bayi sayısını 913'e çıkardıklarını ifade eden Akdemir, 14 binin üzerinde ulusal çapta zincir mağazada müşterilere hizmet sunduklarını dile getirdi.

3G iletişim kule sayısını yüzde 67 oranında arttırdıklarını söyleyen Akdemir, bu süre zarfında 2G iletişim kule sayısını da yüzde 12 oranında yükselttiklerini belirtti. Ortaya konulan bu yatırımlarla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 34 oranında artış yakaladıklarını kaydeden Akdemir, gelecekte de bu yatırımları sürdüreceklerini söyledi.

4G konusuna da değinen Akdemir, şu sıralar test aşamasında olan 4G'nin Avrupa'daki operatörlerin sunduğu hizmetten bir eksiği olmayacağını iddia etti. Akdemir, Avea markalı ürün konusunda da açıklamada bulunurken, henüz böyle bir çalışma içerisinde olmadıklarının altını çizdi.

Çağrıların yüzde 80'i ilk 20 saniyede cevaplandı

Müşterilere sundukları satış sonrası hizmetlere de değinen Akdemir, ilk çeyrekte müşterilerden gelen 7,5 milyon çağrıyı cevapladıklarını söyledi. Bu çağrıların yüzde 80'inin ilk 20 saniye içerisinde cevaplandığını belirten Akdemir, ilk çeyrekte açtıkları Yozgat çağrı merkezi ile çağrı merkezi sayısını 8 çıkarttıklarını vurguladı. İstihdam sayısını 2500'e çıkarttıklarını ortaya koyan Akdemir, yılın kalanı ve 2013 yılında da bu hizmetlere devam edeceklerini söyledi.

2012 ilk çeyreğinde doğrudan ve dolaylı olarak yarattığı istihdamın yaklaşık 6 bine ulaştığını belirten Akdemir, distribütör, Avea Dağıtım Merkezi, Avea İletişim Merkezi, Avea Satış Noktası ve Avea Anahtar bayileri de eklendiğinde bu sayının 45 bini geçtiğini ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun