Teknoloji Ekonomisi 21 MART 2011 / 08:13

AT&T, T-Mobile ABD’yi 39 milyar dolara satın alıyor

AT&T, T-Mobile ABD’yi 39 milyar dolara satın alıyor

Deutsche Telekom AG ile nakit ve hisse karşılığında anlaşan AT&T, eğer anlaşma regülatörler tarafından onaylanırsa Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en büyük operatörü olacak.

AT&T’den yapılan açıklamaya göre, anlaşma sonunda şirket ABD nüfusunun yüzde 95’ine 4G LTE servisi verebilecek duruma geldi. Tolaga araştırma şirketinin verilerine göre, şu anda yüzde 32’lik pazar payıyla ikinci sırada yer alan AT&T, satın almanın sonunda yüzde 43’lük paya ulaşarak piyasanın yüzde 34,5’ünü elinde bulunduran Verizon’u geride bırakacak.Anlaşmanın detaylarına bakıldığında AT&T’nin T-Mobile ABD için 25 milyar dolar nakit ve yüzde 8’lik hissesini Deutsche Telekom’a vereceği görülüyor. Alman şirket ayrıca yönetimde de kendine bir koltuk elde etmiş olacak.Yılın en büyük satın almasıyla ilgili görüşlerini dile getiren AT&T CEO’su Randall Stephenson, ödenen bedelden çok ortaya çıkan sinerjinin önemli olduğunu belirtti. CEO’nun öngörülerine göre de önümüzdeki 5 yıl içinde kablosuz ağlara olan bağımlılık 8 ile 10 kat arasında artacak. Stephenson’a göre bu doğrultuda şirketin ihtiyacı olan çeşitlilik ve akıllı telefon gibi mobil cihazların içerik elde edebilmesi için gereken kablosuz ağ altyapısı da temin edilecek.Analistler anlaşmanın regülatörlere takılabileceğini ifade ediyorForrester araştırma şirketinden analist Charles Golvin, ABD’deki iki büyük operatör AT&T ve Verizon’un piyasanın dörtte üçünü kontrolü altına alacağını ifade etti. Golvin’e göre piyasanın çoğuna sadece iki şirketin hükmetmesinin tekel oluşumuna karşı kurumları harekete geçirebilir.Konuyla ilgili fikirlerini açıklayan Public Knowledge Başkanı Gigi Sohn da anlaşmanın regülatörler tarafından onaylanmadan bitmiş sayılmaması gerektiğini ifade etti. Satın alma onaylandığı takdirde AT&T’nin abone sayısı yaklaşık 130 milyona ulaşacak.Daha önce de Verizon piyasadaki beşinci operatör olan Alltel’i 5,9 milyar dolar karşılığında 2009 yılında satın almıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun