Teknoloji Ekonomisi 20 ARALIK 2011 / 10:24

AT&T 39 milyar dolara T-Mobile ABD’yi satın almaktan vazgeçti

AT&T T-Mobile ABD'yi satın almaktan vazgeçti

Amerikan hükümetinde yükselmeye başlayan fiyatlarda artış, inovasyonun tıkanması ve kullanıcılara daha az seçenek sunulması gibi endişeler nedeniyle anlaşmadan vazgeçildiği aktarıldı.Mart ayında AT&T, Alman Deutsche Telekom’dan T-Mobile’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) uzantısı için 39 milyar dolar teklif verdi. Büyük yankı uyandıran bu satın alma konusunda Federal İletişim Komisyonu’nda hemen incelemeler başlatıldı. Zira AT&T ABD’deki ikinci büyük mobil operatör, T-Mobile da ülkenin dördüncü büyük taşıyıcısı konumunda bulunuyordu.

İki şirketin birleşmesi sonucunda ortaya çıkabilecek problemler göz önüne alındı ve AT&T, dev satın almadan vazgeçtiğini açıkladı. Anlaşmanın iptali için AT&T’nin Deutsche Telekom’a tam 3 milyar dolar nakit ödemesi ve yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki kablosuz iletişim ağından vazgeçmesi anlamına geliyor.

Ayrıca yapılan dolaşım (roaming) anlaşması karşılığında AT&T ve T-Mobile kullanıcıları iki şirketin ağını kullanabilecek.

T-Mobile’ın ABD’deki varlığı şu anda sorgulanıyor. Böyle bir satın almadan vazgeçilmesi şirketin değeri konusunda önemli endişelere yol açabilir. Bu nedenle Deutsche Telekom’un ya ABD’ye daha fazla yatırım yapması ya da ülkeden ayrılmak için başka yollar bulması gerekecek.