Teknoloji Ekonomisi 20 ARALIK 2011 / 10:24

AT&T 39 milyar dolara T-Mobile ABD’yi satın almaktan vazgeçti

AT&T T-Mobile ABD'yi satın almaktan vazgeçti

Amerikan hükümetinde yükselmeye başlayan fiyatlarda artış, inovasyonun tıkanması ve kullanıcılara daha az seçenek sunulması gibi endişeler nedeniyle anlaşmadan vazgeçildiği aktarıldı.Mart ayında AT&T, Alman Deutsche Telekom’dan T-Mobile’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) uzantısı için 39 milyar dolar teklif verdi. Büyük yankı uyandıran bu satın alma konusunda Federal İletişim Komisyonu’nda hemen incelemeler başlatıldı. Zira AT&T ABD’deki ikinci büyük mobil operatör, T-Mobile da ülkenin dördüncü büyük taşıyıcısı konumunda bulunuyordu.

İki şirketin birleşmesi sonucunda ortaya çıkabilecek problemler göz önüne alındı ve AT&T, dev satın almadan vazgeçtiğini açıkladı. Anlaşmanın iptali için AT&T’nin Deutsche Telekom’a tam 3 milyar dolar nakit ödemesi ve yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki kablosuz iletişim ağından vazgeçmesi anlamına geliyor.

Ayrıca yapılan dolaşım (roaming) anlaşması karşılığında AT&T ve T-Mobile kullanıcıları iki şirketin ağını kullanabilecek.

T-Mobile’ın ABD’deki varlığı şu anda sorgulanıyor. Böyle bir satın almadan vazgeçilmesi şirketin değeri konusunda önemli endişelere yol açabilir. Bu nedenle Deutsche Telekom’un ya ABD’ye daha fazla yatırım yapması ya da ülkeden ayrılmak için başka yollar bulması gerekecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun