Teknoloji Ekonomisi 10 TEMMUZ 2014 / 15:27

ATM'ler kart kopyalıyor

ATM'ler kredi kartı bilgilerini kopyalıyor
ATM'lerin kart yuvası içine yerleştirilen minyatür cihazlar,dolandırıcıların banka ve kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmesine yardım ediyor. Kart yuvalarına seçici bir göz veya bir kart okuyucu eklenmesi, kart bilgilerinin ortaya çıkarılmasını sağlıyor.  Avrupa'da  Krebs on Security'nin yaptığı araştırmaya göre, bu yıl bir kaç ATM yuvası içinde yeni ulta ince kart kopyalayıcılardan tespit etti. "İnsert skimmer" adı verilen ince cihaz, güvenilir ATM'leri kart kopyalama makinesine çeviriyor. ATM cihazları, içlerine yerleştirilen çok küçük bir cihazla kart bilgileri kopyalıyor.

Hırsızlar casus kameralarla elde ettikleri bilgileri de kullanıyor. ATM kurbanının durumu anlaması imkansız. Ancak kartın kopyalanması durumunda kısa süre içinde ekstra ücretler ortaya çıkacaktır. Modern ATM' ler kredi kartlarına gömülü çipler sayesinde kopyalamayı farkedebiliyor ve suçlunun yakalanmasını sağlayabiliyor. Şimdilik çok büyük bir sorun haline gelmeyen kart kopyalama suçunun ABD'de büyüme ihtimali var gibi görünüyor. Ancak şimdilik ATM'lerden kaynaklanabilecek suçlara karşı, kartınızın çalınmasına ya da  şifrenizin görünmesine ve  engel olmaktan başka alınacak bir tedbir yok.

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun