Teknoloji Ekonomisi 06 ŞUBAT 2012 / 16:39

ATM işlemleri video bankacılık teknolojisiyle artık uzaktan yapılabilecek

NCR Corporation, video bankacılık çözümleri alanında faaliyet gösteren Utah merkezli eGenius Technology’ye stratejik yatırım yaptığını ve eGenius’un azınlık hisselerini satın aldığını duyurdu. NCR APTRA Interaktif Vezne, eGenius’un tüketicilere vezne işlemlerini canlı, uzaktan erişimli bir veznenin yardımıyla yürütebilme olanağı tanıyan "Video Bankacılık" teknolojisinden yararlanıyor. Bununla birlikte tüketiciler tercihlerine göre ATM işlemlerinde NCR SelfServ çözümünü de kullanabilecekler. Finans kuruluşları, 24 saat vezne hizmetleri sunabilecek, ayak-izi daha düşük şubeler kurabilecek ve şubelerinin bulunmadığı bölgelerde tüm vezne işlemlerinin yürütülmesini sağlayabilecekler. Aynı zamanda da NCR ATM’lerinin akıllı mevduat, fatura ödemeleri, yeni hesap açma ve kredi başvuru sürecini başlatma gibi ileri özelliklerinden de yararlanılabilecekler.

NCR Finansal Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Michael O’Laughlin, beş yıl içinde bankacılık şubelerinin çehresinin tamamen değişeceğini belirtirken bu konuda bu yeni anlaşmanın önemini özellikle vurguladı.

uGenius Teknoloji Başkanı Jed Taylor ise, video bankacılığının kendilerini büyük heyecan verdiğini söyledi. Buna ek olarak, video bankacılığı kullanarak perakende bankacılık faaliyetlerini dönüştürüp, dağıtım ağlarını ekonomik bir şekilde genişletebileceklerini, bu sayede düşük maliyetle müşterilerini daha fazla mutlu edeceklerini belirtti.