Teknoloji Ekonomisi 22 OCAK 2013 / 11:11

Atari'nin tek canı kaldı

Atari'nin sadece bir canı kaldı

Bir döneme damgasını vuran ve özellikle 80’li yıllarda çocuk olan bir çok insan için ayrı bir yerde olan Atari, iflasını açıkladı.Uzunca bir süredir maddi sıkıntılarla uğraşan şirket, Chapter 11 iflas koruma başvurusundan sonra iflasın kaçınılmaz hale geldiğini doğruladı. İflas yoluyla ana şirket Fransız Atari’den ayrılacak Atari Inc, ayrılma işlemlerinden sonra dijital ve mobil oyunlar geliştirmeye devam edecek.

Yaklaşık 40 yıllık bir geçmişe sahip olan Atari, başarılı geçen bir dönemin ardından yazılım kısmı Atari Interactive, donanım kısmı Atari Corporation olacak şekilde bölünmüş ve farklı şirketlere satılmıştı. Atari Inc firmasını satın alan Fransız Infogrames, daha sonra adını Atari SA olarak değiştirmiş ve markanın lisans haklarını bünyesine almıştı. Bu dönemde Atari Inc mobil platformlara yönelik geliştirilen oyunlara lisans vermeye devam etti.

Buna karşın sürekli zarar etmeye devam eden ortaklığın ana şirketi Fransız Atari SA, Atari Inc’i ayrılmak için girişimlere başlamaya itti. Şirket, dijital ve mobil telefon oyunları geliştirerek son dönemde artan gelir grafiğini aynı şekilde devam ettirmeyi amaçlıyor.

River Raid, Pong gibi efsanevi oyunları yıllarca büyük bir beğeni ile oynanan Atari'nin geleceğini ilerleyen günler çok daha net hale getirecek gibi görünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun