Teknoloji Ekonomisi 12 KASIM 2012 / 11:24

Apple-HTC savaşı sona erdi

Apple-HTC savaşı sona erdi

Apple ve HTC arasında yaklaşık 2 yıldır devam eden patent savaşı, iki şirketin patent alımı konusunda beraber hareket edeceklerini açıklamasıyla birlikte sona erdi. Mart 2010'da, Apple’ın ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na yaptığı başvuruyla başlayan savaş, daha sonra HTC’nin, Apple'ın iPad, iPod ve iPhone cihazlarında kendisine ait beş patenti ihlal ettiğini öne sürerek açtığı davayla devam etmişti.

Apple, başvurusunda HTC'nin 10 patentini ihlal ettiğini belirtmiş, ABD'ye ithal edilen ürünlerin gümrükten geçip geçmemesine karar veren komisyon, Haziran 2011'de sonuçlanan soruşturmasında, söz konusu patentlerin sadece ikisinin ihlal edildiği sonucuna varmıştı.

Bu gelişmelerden bir süre sonra, HTC Delaware Bölge Mahmesine başvurarak Apple'ın Mac bilgisayarı, iPod, iPhone, iPad ve diğer cihazlarında iki Wi-Fi bağlantılı patentini ihlal ettiğini suçlamasında bulunmuştu.

Her iki şirket geçtiğimiz gün aldıkları kararla bu patent savaşına bir son vererek, patent alımları konusunda önümüzdeki 10 yıl birlikte hareket edeceklerini açıkladılar. Anlaşmaya dair detaylar açıklanmazken, anlaşmaya mevcut patentlerin de dahil olduğunu duyuruldu.

Şirketler yapılan anlaşmadan dolayı mutlu olduklarını belirtirken, Apple CEO’su Tim Cook ve HTC CEO’su Peter Chou, şirketlerin arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesinden ötürü duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Anlaşma, Apple için patent savaşı cephelerinden birinin kapanmasından çok daha fazlasını ifade ediyor. Özelllikle Google ve Samsung’la sürekli rekabet halinde olan şirket, bu anlaşmayla birlikte Android pazarını kızıştırarak, akıllı telefon pazarındaki payını tekrar eski seviyesine yükseltebilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun