Teknoloji Ekonomisi 11 OCAK 2013 / 11:47

Apple'dan açıklama: "Ucuz iPhone üretmeyeceğiz"

Apple’ın plastik kasaya sahip, daha ucuz fiyata iPhone üreteceği iddiaları, Apple yöneticilerinden Phil Schiller’in yaptığı açıklamayla yalanlandı.Hafta başından beri kulislerde en çok konuşulan konulardan olan Apple’ın ucuz iPhone üreterek satışlarını artırma planı, Apple tarafından yapılan açıklamayla yalanlandı. Özellikle Çin pazarına yönelik olması beklenen hamleyle birlikte, Apple’ın orta sınıf Android telefon pazarından pay alacağı ve bu şekilde düşen satış rakamlarını yükseltmek istediği iddia ediliyordu.

Apple’ın ucuz iPhone üreteceği iddialarını yanıtlayan Apple yöneticilerinden Phil Schiller, satış rakamlarından oldukça memnun olduklarını ifade ederken, hali hazırda ucuz iPhone üretmek gibi bir planlarının olmadığının altını çizdi. Shanghai Evening News gazetesine konuşan Schiller, pazarın yüzde 20'sine sahip olduklarını dile getirirken, buna karşın akıllı telefon pazar gelirlerinin yüzde 75'nin kendilerine ait olduğunu belirterek ucuz iPhone üretmeye ihtiyaçlarının olmadığını vurguladı. Bunun yanı sıra Çin'de ucuz akıllı telefonların oldukça popüler olduğunu belirten Schiller, buna rağmen ucuz iPhone’ın Apple tarafından hiçbir zaman üretilmeyeceğini tekrarladı.

Her ne kadar iddialar Schiller tarafından yalanlanmış olsa da, Apple'ın ABD'den sonra en büyük pazar olarak gördüğü Çin'i Samsung'dan geri alma adına hamleler yapacağına kesin gözüyle bakabiliriz.
ETİKETLER : apple ucuz iPhone