Teknoloji Ekonomisi 06 ARALIK 2012 / 16:03

Apple'da tehlike çanları çalıyor: Bir günde 34,8 milyar dolar değer kaybı

Apple’da Steve Jobs’ın ölümüyle başlayan, iPhone 5 ve iOS 6’yla devam eden kriz ortamı, şimdi de borsada yaşanan büyük düşüşle devam ediyor. Şirket hisseleri dün New York borsasında yüzde 6,4 oranında değer kaybı yaşarken, bu şirketin son dört yıl içinde yaşadığı en büyük düşüş oldu. Yaşanan büyük düşüşün ardından şirketin değeri bir anda 34,8 milyar dolar geriledi.

Uzmanlar düşüşün sebebi konusunda kesin bir neden bildirememenin yanı sıra, bu tarz bir düşüşün ancak çok ciddi bir olayın ardından gerçekleşebileceği konusunda hem fikirler.

Peki düşüşün ardında neler yatıyor?

Düşüşün sebebi olarak şirketin Steve Jobs’ın ardından geliştirdiği stratejilerin yetersiz oluşu gösterilebilir. Her ne kadar Jobs’ın ölümünden sonra şirket şu ana kadar olan en üst seviyesine gelmiş olsa da bunu Steve Jobs’ın son hamleleri olarak nitelendirmek gerek.

Bir diğer ihtimal de iPhone 5 ve iOS 6’nın yarattığı güvensizlik ortamı. Özellikle iOS 6’nın harita uygulamasının Apple’ın yıllardır kullanıcılara benimsettiği “Apple yapıyorsa iyidir” anlayışına ters düşmesi, müşterilerin güvenini sarsmışa benziyor.

Değerlendirilmesi gereken bir diğer ihtimal de, Apple’ın rakiplerinin eskiden olduğu gibi kalitesiz ürünler üretmiyor olmaları. Özellikle Samsung ve Windows işletim sistemli cihazlar, şirketin yıllardır tekeline aldığı akıllı telefon pazarındaki tahtını sallamaya başladı. Bu durum da, yaşanan düşüşün bir diğer sebebi olarak gösterilebilir.

Tüm bun etkenlerin yanında, China Mobile’ın Nokia’yla Lumia serisi için yaptığı anlaşma sonrası, borsadaki yatırımcılar şirketin Çin gibi büyük bir pazarda geride kalacağını düşünmesi, şirketin yaşadığı düşüşün ihtimalleri arasında yer alıyor.

Steve Jobs’ın ardından stratejiden yazılıma kadar birçok alanda gerileme dönemine giren Apple’ın nasıl bir yöntemle içinde bulunduğu kriz ortamından çıkacağını bekleyip görmek gerekiyor.
YORUMLAR
Melih 06 ARALIK 2012 / 18:21 0 0
34.8 milyon değil milyar dolar. 34.8 milyar dolar değer kaybetti olacak doğrusu
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun