Teknoloji Ekonomisi 17 ARALIK 2012 / 15:48

Apple Android'in Çin'deki tahtını sallıyor

Apple Android'in Çin'deki tahtını sallıyor

Geçtiğimiz günlerde Apple tarafından piyasaya sunulan iPhone 5, Android’in kalelerinden biri olan Çin pazarında daha ilk haftasında 2 milyonluk satış rakamına ulaştı. Uzun zamandır çok geniş bir müşteri yelpazesine hitap eden Android işletim sistemli cihazlarla baş etmekte zorlanan Apple, Çin’den gelen haberle biraz rahatlacak gibi görünüyor. Şirketin son olarak piyasaya sürdüğü iPhone 5, Çin pazarı için yüksek olan fiyatına rağmen daha ilk haftasında 5 milyon satış rakamına ulaştı.

Çin’de ulaşılan satış rakamını değerlendiren Apple CEO’su Tim Cook, Çin’deki müşterilerin iPhone 5’e olan ilgisinden oldukça memnun olduklarını belirtirken, bu pazarın kendileri için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Apple için bu 2 milyonluk rakam psikolojik olarak da büyük önem taşıyor. Şirket son dönemde hızla büyüyen akıllı telefon pazarında Android sistemli cihazlara karşı geride kalmaya başlamış, özellikle Uzakdoğu pazarında Android kullanımı yüzde 90’lara varmıştı. Buradan yola çıkarsak, Apple’ın Çin pazarında ilk haftada yakaladığı 2 milyonluk satış rakamı, biraz da Android’e verilen göz dağı olarak göze çarpıyor.

Madalyonun diğer tarafına bakıldığında, Çin’de 1 milyar abonenin oluşturduğu dev bir Pazar göze çarpıyor. Özellikle Apple’ın borsada yaşadığı büyük değer kaybında payı olan Çin’in tam aksi bir durumda şirkete ne gibi değerler katabileceği de ortada.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun