Teknoloji Ekonomisi 24 OCAK 2013 / 10:22

Apple 50 milyar dolar değer kaybetti

Apple 50 milyar dolar değer kaybetti

2012 yılının son çeyrek sonuçlarını açıklayan Apple, beklenen bilançodan kaçamadı ve son 14 çeyreğin en düşük satış rakamlarını açıkladı. Son 9 yılın en düşük büyüme rakamlarını da açıklayan şirket, yılın son çeyreğinde satışlarını yüzde 18 oranın artırmasına karşın 54,9 milyar dolar beklentisini karşılayamadı ve hayal kırıklığı yarattı. Ekim-Aralık dönemini kapsayan mali çeyrekte 13,1 milyar dolar net kâr ettiğini açıklayan şirket, Aralık ayında son eren çeyrek boyunca 47,8 milyon telefon satışı gerçekleştirdi.

Satış ve kârlılık açısında çok da fena olmayan rakamlar yakalanmasına karşın, elde edilen sonuçlar şirketin beklentilerinin oldukça altında kaldı. Son 14 çeyreğin en düşük satış rakamlarına ulaşan şirket, bu nedenle hisselerinde de ciddi bir düşüş yaşadı. Seans sonrası işlemlerde yüzde 9,8 oranında değer kaybeden Apple, bu düşüşle birlikte piyasa değerinde 50 milyar dolarlık erime yaşadı.

Üretim tarafındaki sorunlar, Samsung’un rekabeti her çeyrekte biraz daha artırması ve ürün çeşitliliği konusunda yaşanan problemleri bir araya topladığımızda, ortaya çıkan sonuçların çok şaşırtıcı olmadığını görüyoruz. Bunun yanı sıra iOS 6 ile birlikte kullanıcıların Apple'a olan güvenlerinin azalması bu değer kaybının en önemli sebeplerinden biri olurken, geliştirilen yeni cihazların kullanıcılar üzerinde çok fazla heyecan yaratmaması da şirketin en önemli sorunları arasında yer alıyor.

Apple CEO’su Tim Cook’un şirketi tekrardan düzlüğü çıkartmak adına nasıl bir politika izleyeceğini merakla bekliyoruz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : apple
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun