Teknoloji Ekonomisi 20 MART 2012 / 10:02

Apple 100 milyar dolarını ne yapacağını açıkladı

Apple 100 milyar dolarını ne yapacak?

Dünyanın birçok ülkesinden daha zengin olan dev şirket, üç yıl içinde hisse başına kâr payı ve hisse geri alımı için 45 milyar dolar harcayacağını duyurdu.Dünyanın en değerli markası seçilen bir şirketin yaklaşık 100 milyar dolar nakit parası varsa ne yapar? İş bu soru uzun süredir merak ediliyordu. Zira Türkiye’nin 2011 sonu itibari ile cari açığının 54 milyar dolar olduğunu biliyoruz. Yani bu para ile tek seferde tüm ülkenin cari açığını kapatılabilir, üzerine yatırım da yapılabilir.

Apple CEO’su Tim Cook, yeni mali yılda 10 milyar dolar değerinde hisseyi geri almaya başlayacağını bildirdi. Teknoloji devi, Temmuz ayından itibaren üç aylık ödeme olarak hisse başına 2,65 dolar dağıtmaya başlayacağını kaydetti. Şirket 1995 yılından bu yana ilk kez hissedarlarına kâr payı dağıtırken, bazı hisselerini de geri alacağını açıkladı.

Daha önce nakit paralarının bir kısmını araştırma, geliştirme, şirket alımları, yeni perakende mağazaları açılması için harcadıklarını açıklayan Cook, bundan sonra da bu konularda harcamalarının süreceğini ifade etti.

Uzmanlara göre, Apple’ın bu hamlesi, zaten yükselişte olan hisselerini daha da güçlendirecek.
ETİKETLER : apple
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun