Teknoloji Ekonomisi 21 AĞUSTOS 2012 / 10:37

Apple’ın değeri 624 milyar doları buldu, dünya rekoru kırıldı (mı?)

Apple dünya rekoru kırdı (mı?)

1999 yılında Microsoft’un 621 milyar doları aşan piyasa değerini geride bırakan şirket, “tüm zamanların dünyada en değerlisi ünvanını aldı” şeklinde açıklamada bulundu. Peki, bu açıklama doğru mu?2000’li yıllara girilmeden hemen önce oluşan internet ve teknoloji balonu neticesinde aşırı değerlenen şirketlere şahit olan Wall Street piyasaları, bu kez Apple’ın tüm zamanların en değerli şirketi olduğuna tanıklık etti.

Yılsonuna kadar iPhone 5 ve daha küçük, ucuz iPad’in piyasaya çıkma beklentisi Apple hisselerinin artmasına sebep olurken, Samsung karşısında geniş kitlelere yayılma konusunda zorlanan şirket için fazla optimist bakış açısına sahip olunduğu görüldü.

Geçtiğimiz yılın sonundan bu yana dünyanın en değerli şirketi olan Apple, ikinci sıradaki enerji şirketi Exxon’dan yüzde 54 yüksek değere sahip.

Aslında tüm zamanların en değerlisi değil

Tüm açıklamalara rağmen bu karşılaştırmalar enflasyon oranları eklenmemiş dolar üzerinden gerçekleştirildiği için yeterli doğruluğu sağlamıyor. Zira 1999 yılında Microsoft’un 621 milyar dolarlık değeri, enflasyon oranıyla hesaplandığında 850 milyar dolar ediyor.Hatta 1967 yılında değeriyle zirve yapan IBM’in enflasyon oranıyla hesaplandığında o dönemdeki değeri 1.3 trilyon doları buluyor. 1967’nin bir doları bugünün 6.85 dolarına eşit.

Apple şu anda dünyanın en değerli şirketi ancak doların enflasyon bağlantısı kurulduğunda tüm zamanların en değerlisi olmadığı açıkça görülüyor. Yine de Apple’ın bu büyüme hızını devam ettirmesi durumunda, 2020 yılında 3 trilyon dolarlık bir değere ulaşması öngörülüyor. Bu da 2011 rakamlarına bakıldığında, Fransa ya da Brezilya’nın tüm üretiminden daha fazla.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun