Teknoloji Ekonomisi 01 AĞUSTOS 2012 / 16:56

Android için tehlike çanları çalıyor

Android için tehlike çanları çalıyor

Android ekosistemi mobil cihaz pazarının en önemli noktalarından biri olan ABD’de yüzde 5 oranında düşüş yaşadı. Bu düşüşe sebep olarak ABD’de son 3 aydır yaşanan akıllı telefon satışlarındaki düşüş gösterilse de, uzmanlar Android sisteminin ulaşabileceği en üst noktaya ulaşmış olabileceğini iddia ediyorlar.Strategy Analytics tarafından yayınlanan verilere göre, ülkede görülen ekonomik dalgalanma ve operatörlerin kârlarını yükseltmek için koşulları daha sıkı hale getirmeleri satış sayısının düşmesinin en önemli sebebi olarak görülüyor. Android ekosistemi yüzde 56 oranla akıllı telefon pazarında liderliğini sürdürse de, geçen yıla göre yüzde 4’lük düşüş oldukça dikkat çekici bir detay olarak göze çarpıyor. Bu süre zarfında Samsung’un Galaxy S3 modelini piyasaya sürmesine rağmen satışların düşüş yaşaması uzmanların “sistemin zirve yaptığı” önermesini doğrular nitelikte. Bunun yanı sıra iOS’un geçen yıla göre yüzde 10 artış sağlaması da Android için tehlike çanlarının çaldığını gösteren bir diğer detay olarak göze çarpıyor. Buna, yakın zamanda piyasaya sürülecek yeni nesil iPhone'un da piyasada ciddi bir dalgalanma yaratacağını eklersek, Android’i sıkıntılı günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

Apple'ın işletim sistemine bakıldığındaysa işlerin yolunda gittiğini görüyoruz. Yıl bazlı büyüme yaşayan tek platform olan iOS, geçen yıla göre yüzde 10 artış yakalayarak genel satışların yüzde 33’lük kısmını oluşturdu.

Android ve iOS cephesinde durum böyle giderken, RIM’de durum kötüye gitmeye devam ediyor. Uzun zamandır ilk defa yüzzde 7’lik payın altına inen şirket, yönetim tarafında yaşadığı ayrılıklardan oldukça etkilenmişe benziyor. Bunun yanı sıra şirketin bir nevi umudu olan BB10 sürümünün 2013 yılına ertelenmesi de düşüşün süreklilik kazanacağının habercisi olabilir.

Yılın kalan kısmında Samsung ve HTC’nin yeni modellerle yapacağı ataklar, Android sistemini tekrardan önceki seviyesine yükseltebilir. Buna karşılık Apple’ın iPhone’un yeni versiyonun piyasaya sürecek olması, işin rengini tamamen değiştirebilir.

Amerika'daki satış oranları


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun