Teknoloji Ekonomisi 02 KASIM 2012 / 16:10

Android akıllı telefon pazarının yüzde 75'ine hakim

Akıllı telefonların yüzde 75'i Android [Rapor]

IDC’nin hazırladığı yeni rapora göre, Android tabanlı telefonların sayısı, iOS tabanlı akıllı telefonların sayısını 5’e katladı.Telefon üreticilerin üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklamasıyla birlikte, IDC’nin şekillendirdiği rapora göre, Android ekosistemi, akıllı telefon pazarının yüzde 75’ine sahip olurken, Apple’ın iOS işletim sistemi yüzde 14.9’da kaldı. Üçüncü çeyrekte 181 milyon akıllı telefon nakliyatı yapılırken, satışı gerçekleşen 136 milyon cihazın Android tabanlı olduğu ifade edildi.

Pazar payına bakıldığında da Google ve Apple’ın geçen yıla göre artış yakaladığını görüyoruz. Google, 2011 yılı üçüncü çeyreğine göre yüzde 17,5 oranında artış yakalarken, Apple’da bu durum yüzde 1,1 oranında gerçekleşti. Android'in bu denli büyük bir artış yakalamasının altında, yeni çıkan modellerin başarısı olsa da Apple'ın iPhone 5 modeliyle beklentileri karşılayamaması da bu yükselişin en önemli sebepleri arasında yer alıyor.Her iki şirketin pazar paylarını yükseltmesiyle birlikte, özellikle RIM ve Nokia’da yaşanan kan kaybı da devam etti. Zor günlerden geçmekte olan RIM üçüncü çeyrekte 7,7 milyon adet yeni cihaz pazara sürerken yüzde 4,3’lük pazar payına sahip. Fakat bu oran bir yıl önceki yüzde 9,5’in yarısından da az. Satışa sunduğu cihaz adedinde ise yüzde 34,7’lik bir gerileme göze çarpıyor. Nokia’da da durum pek farklı değil. 4,1 milyon adet Symbian cihaz sayesinde emektar işletim sistemi halen pazarın yüzde 4,1’ini elinde bulunduruyor. Fakat bu bir yıl önceki yüzde 14,6’nın çok gerisinde. Satışa sunulan cihazlar anlamında ise Symbian’ın yüzde 77,3 gerilediği görülüyor.

Önümüzdeki çeyrekte ve özellikle gelecek yılın ilk çeyreğinde pazara yeni giriş yapan Microsoft Windows 8 işletim sistemininpazar üzerindeki Apple ve Google hegemonyasını yıkıp, yıkmayacağını merakla bekliyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun