Teknoloji Ekonomisi 02 OCAK 2013 / 11:44

Amerikalı askerler Tepco'dan tazminat istiyor

Amerikalı askerler Tepco'dan tazminat istiyor

2011 yılında Japonya’daki deprem ve tsunami felaketinin ardından bölgedeki kurtarma çalışmalarına katılan askerler Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen radyasyon sızıntısından etkilendiklerini belirterek, Japon elektrik şirketi Tepco’yu mahkemeye verdiler. Bölgedeki doğal afet sonrası kurtarma çalışmalarında bulunan 8 Amerikalı denizci, San Diego Eyalet Mahkemesi’ne dava açarken, her bir denizci Tepco’dan 10 milyon zararı karşılayan tazminatın yanı sıra 30 milyon dolar da cezai tazminat talep ediyor. Askerler bunun yanı sıra radyasyondan etkilenenler için 100 milyon dolarlık bir tıbbi yardım fonu oluşturulmasını talep ediyor.

Askerlerin avukatları, santralden sızan radyasyon miktarının insan sağlığına bir risk oluşturmadığı izlenimi veren Tepco'nun müvekkillerinin hayatını tehlikeye soktuğunu belirtti.

Tepco yetkilileri, açılan davayı doğrularken, dava dosyasının görmeden konuyla ilgili bir yorum yapmaktan kaçındılar. Şirket hakkında bu konuda birçok tazminat davası daha bulunurken, şirket geçtiğimiz hafta yayınladığı açıklamada toplam tazminat ödemelerinin 38 milyar dolar tutmasını beklediğini açıkladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun