Teknoloji Ekonomisi 05 MART 2012 / 15:50

AMD SeaMicro'yu 334 milyon dolara satın aldı

AMD SeaMicro'yu 334 milyon dolara satın aldı

Satın alma ile SeaMicro’nun düşük tüketimli, yüksek bant genişliğine sahip mikro sunucu çözümleri, AMD’nin bulut bilişim pazarında gelişmesine destek olması hedefleniyor.Birleşmenin değeri yaklaşık 334 milyon dolar olurken, bunun yaklaşık 281 milyonu nakit ödenecek. AMD, bu satın alma ile bulut bilişime odaklı veri merkezleri üreten OEM müşterilerine iler sunucu teknolojisi sağlamayı hedefliyor. SeaMicro’nun sunduğu “fabric” teknolojisi ve sistem düzeyindeki tasarım imkanlarıyla AMD, dinamik web içeriği, sosyal ağlar, arama ve video gibi en hızlı büyüyen iş yüklerine sunucu bileşenleri sağlayabilmek istiyor.

Şirket, SeaMicro teknolojisiyle birlikte geliştirilen ilk AMD Opteron işlemcisi tabanlı çözümleri 2012’nin ikinci yarısında piyasaya sürmeyi hedefliyor. Geleneksel sunucu alanına bağlılığını sürdüren şirket, bu alanda da yatırımlar ve çalışmalar yapmaya devam edeceğini duyurdu.

2012 yılı mali hedefler değişmeyecek

IDC’ye göre bulut bilişim, sunucu pazarında 2015’e kadar en hızlı büyüyen alan olacak. “Bulut bilişim veri merkezine çok büyük yenilikler getirdi ve sunucuların iş yüklerini ve optimum özelliklerini kökten değiştirdi,” diyen SeaMicro CEO’su ve birleşmeden sonra kurulacak AMD Veri Merkezi Sunucu Çözümleri Birimi’nin genel müdürü olması beklenen Andrew Feldman, sözlerini şöyle sürdürdü: “SeaMicro, sunucuların enerji tüketimini ciddi derecede düşürürken işlem yoğunluğu ve bant genişliğini arttırmak amacıyla kuruldu.”

Birleşme AMD’nin 2012 yılına dair mali hedeflerini değiştirmeyecek ve işlemin 2012’den sonra gelirlere yansıması bekleniyor. AMD birleşmenin nakit kısmını özkaynaklarından karşılayacak.

SeaMicro 2007 yılında kuruldu

California’nın Sunnyvale kentinde 2007 yılında kurulan SeaMicro, yaklaşık 80 çalışana sahip. Mikroişlemci tasarımı, sanallaştırma, süper bilişim ve ağ gibi çeşitli teknoloji alanlarında yenilikler geliştiren SeaMicro, web işletimi, çevrimiçi oyunlar, arama ve endeks hesaplama gibi uygulamalarda bulunan dışa genişlemeli altyapılar için yeni bir sunucu mimarisi yarattı. Şirket 2009 yılında 9,3 milyon dolarla, ABD Enerji Bakanlığı’nın Toparlanma ve Yatırımı Teşvik Yasası kapsamında bir sunucu şirketine verdiği en büyük hibeyi aldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun