Teknoloji Ekonomisi 21 ARALIK 2011 / 10:22

Amazon RIM’i satın almaya çalışmış

Amazon RIM’i satın almaya çalışmış

Bu yaz Amazon’un Blackberry üreticisi Research In Motion’ı satın almayı düşündüğü ancak teklifin geri çevrildiği öğrenildi.Son dönemde Blackberry satışlarında beklentilerin altında kalan ve özellikle dokunmatik ekran teknolojisinde geri kaldığı düşünülen RIM için geçtiğimiz yaz teklif götürüldüğü ifade edildi.

Reuters’in ortaya çıkardığı bilgilere göre, Amazon yaz aylarında bir yatırım bankasıyla anlaşarak Blackberry üreticisinin satın alınmasıyla ilgili değerlendirmede bulunmasını istedi. Açıkça resmi bir teklifin götürülmediği bilgiler arasında yer alırken, iki şirket arasındaki görüşmelerde neler yaşandığı da tam olarak bilinmiyor.

RIM yönetiminin şirketin CEO’ları Mike Lazaridis ve Jim Balsillie’den yeni telefonlar çıkartarak, Blackberry mesajlaşma sisteminin verimli kullanımı ve yeniden yapılandırma konusunda başarı beklediği kaydedildi.

RIM ya da Amazon’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Haberden sonra RIM hisseleri yükseldi

Reuters’in aktardığı haberin ardından Nasdaq borsasında işlem gören RIM hisselerinde yüzde 10’luk bir artış görüldü. RIM’in piyasa değerinde son 12 ay içinde yüzde 77’lik düşüş görüldü. Bu düşüşün en önemli sebepleri olarak hayal kırıklığı yaratan satış rakamları, ertelenen yeni telefon modelleri, PlayBook tablet satışlarının kötü gitmesi yatıyor.

Analistlere göre şu anda RIM’in satışı pek de faydalı olmayacak. Zira şirketin son dönemde yaşadığı sıkıntıyı geride bırakmasının ardından uygun bir alıcı bulabileceği, aksi takdirde değerinin altında bir fiyatla karşılaşılmasının kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.Amazon ve RIM arasındaki ticari bağın artması bekleniyor

Amazon ve RIM arasındaki ticari bağın da Amazon’un müzik servislerinin Blackberry kullanıcılarına açılması gibi projelerin de aralarında bulunduğu ortaklıklarla genişlemesi bekleniyor.

Amazon Kindle Fire ile tablet piyasasında önemli bir etki yarattı. Yapılan anketlerde Kindle Fire’ın piyasaya çıkmasıyla kullanıcılar tablet alma hislerinin çoğaldığını aktardı. Ancak Amazon akıllı telefon piyasasında var olabileceğinin sinyallerini veriyor.

Bunun yanında RIM, 2012’de işletim sistemini üreticilere açarak Google’ın Android işletim sistemine ilk rakip olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun