Teknoloji Ekonomisi 30 EYLÜL 2011 / 18:42

Amazon Palm’ı satın almak istiyor

Venture Beat’te yer alan habere göre, Hewlett-Packard’ın gözden çıkardığı Palm için Amazon ile görüşmelere başlandı.Geçtiğimiz yıl mobil cihaz üreticisi Palm’ı 1.2 milyar dolara satın alan HP, geçtiğimiz hafta görevine son verdiği Leo Apotheker’in kararıyla şirketi satışa çıkarmıştı. Kindle Fire ile fiyat avantajıyla rakiplerinin önüne geçmeyi hedefleyen Amazon’un HP’den Palm’ı koparmak için görüşmelere başladığı ifade edildi.

Bünyesinde webOS’u barındıran Palm için HP, işletim sistemini elinden çıkarmak istemediğini açıklamıştı. Geleceğin bulut tabanlı mobil cihazlarına uygun olacağı düşünülen webOS için Amazon’un talip olması da garip karşıılanmadı.

Palm CEO’su Jon Rubinstein geçtiğimiz yıl HP’nin Palm’ı satın almasıyla Amazon yönetim kurulunda kendine yer edinmişti. Bu Haziran ayında Palm, webOS’u geliştirmek için yeni iş ortakları ile çalışabileceğini duyurmuştu. Bu süreçte şirketten yapılan açıklamada Amazon’un bulut ekosistemi sayesinde kendilerine uygun bir ortak olabileceği aktarılmıştı.

Bu yıl sonuna kadar Amazon ile HP arasında anlaşma gerçekleştirilirse şaşırmamak gerekiyor.