Teknoloji Ekonomisi 29 ARALIK 2011 / 15:30

Alibaba ile Yahoo çarpışması devam ediyor

Çinli Alibaba Group, bir ABD lobi şirketi ile işbirliği yaptı. Bu da, şirketin Yahoo’yu almak için hazırlandığı yönünde spekülasyonları artırdı.BBC News haberine göre şirket, eski Beyaz Saray yetkilisi Kenneth Duberstein’in sahibi olduğu Duberstein Group’la anlaştı. Ekim ayında Alibaba’nın kurucusu Jack Ma da yaptığı açıklamada, Yahoo’yu satın almayı istediklerini bildirmişti. Ama bu tarz bir satın almanın ABD’de politik bir muhalefetle karşı karşıya kalacağına dair tedirginlik de var. Bu arada Duberstein Group da, Alibaba Group tarafından görevlendirildiğine dair 23 Aralık’ta ABD Senatosu’na deklarasyon gönderdi.

Huawei gibi Çin teknoloji şirketleri, ABD şirketlerini satın alma hamlelerinde politik muhalefetle karşılaşmıştı. Ancak analistlere göre Huawei’nin hamlelerini engelleme sebebi olarak ulusal güvenlik öne çıkartılırken, benzer bir gerekçe Alibaba için geçerli olmayabilir. Analistlere göre Alibaba’nın bu hamlesinde, Çinli bir şirkete ait olması halinde Yahoo’daki servisleri kullanıp kullanmama kararı tamamen Yahoo kullanıcılarına ait olacak.

Alibaba ve Yahoo ilişkisi 2005 yılına dayanıyor. O zaman Yahoo, Çinli şirketin yüzde 43 hissesini 1 milyar dolara satın almıştı. Ancak sonrasında iki şirket arasındaki ilişkiler çatırdamaya başladı. Alibaba da o zamandan beri hisselerini geri almaya çalışıyor ve Yahoo da bu hamleye direnme çabasında. Bu arada, Yahoo yönetim kurulunun Alibaba’daki payını azaltmayı düşündüğüne dair bazı raporlar da geçtiğimiz hafta gündeme geldi. Analistlere göre, Alibaba’nın bu son hamlesi yaşanan gerilimi daha da körükleyecek.
ETİKETLER : alibaba yahoo yahoo alibaba
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun