Teknoloji Ekonomisi 25 OCAK 2010 / 13:04

31 yıl önce bugün robotlar ilk kanı döktü

Bugün, Ford fabrikasında çalışan Robert Williams'ın bir robot tarafından ezilmesinin 31. yıldönümü.

Bugün, Ford fabrikasında çalışan Robert Williams'ın bir robot tarafından ezilmesinin 31. yıldönümü.


Wired'in haberine göre 25 Ocak, 1979'da endüstriyel bir robotun kurbanı olan Robert Williams'ın 31. ölüm yıldönümü. Williams'ın ölümü, endüstride robotların sebep olduğu bilinen ilk ölüm olarak tarihe geçti. Olay, kamyon üretimi sırasında parça almak için depoda bulunan Williams'ın, yine aynı amaçla bölgede bulunan bir endüstriyel robot tarafından ezilmesiyle gerçekleşti. Sonrasında mahkeme, yeterli önlem alınmadığı gerekçesiyle Williams'ın ailesine 10 milyon dolar ödenmesine hükmetti.

Endüstride robotların kullanımı uzun zamandır bir takım etik tartışmaları beraberinde getiriyor. Kimileri robotların iş gücü açısından insanın yerini almasından dolayı endişeli, kimileri yapay zekadaki gelişmelerin gelecekte insanın başına dert açacağını düşünüyor. Sonuç ne olursa olsun, gelecekte başka hiç kimsenin Williams'ın kaderini paylaşmaması, şimdilik insanların en büyük dileği.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun