Teknoloji Ekonomisi 06 OCAK 2012 / 16:53

2012’deki teknoloji harcamaları öngörüsü düştü

2012’deki teknoloji harcamaları öngörüsü düştü

Avrodaki kriz ve durgunlaşan ekonomik nedeniyle araştırma şirketi Gartner, dünya çapında teknoloji harcamalarındaki büyüme öngörüsünü aşağıya çekti.Gartner’dan yapılan açıklamaya göre, Tayland’da gerçekleşen sel felaketi nedeniyle hard disk teminatının zora girmesi, bilgisayar donanım sektörüne önemli bir darbe indirecek. Endüstrinin en önemli üretim merkezlerinden biri olan Tayland’taki selin ardından fabrikaların üçte ikisi sular altında kalmıştı.

Gartner bu yıl dünya çapındaki teknoloji harcamalarının yüzde 3.7 artarak 3.8 trilyon dolara ulaşmasını bekliyor. Bu yıl için Gartner daha önce 4.6’lık bir büyüme öngörmüştü. 2011 yılında teknoloji harcamaları yüzde 6.9 oranında büyüme göstererek 3.7 trilyon dolara yükselmişti.

Avrupa’daki krizin etkilerini hesaplamak şu an için zor görünse de, etkilerinin kurumlar ve son kullanıcıların harcamaları konusunda görüleceği ifade ediliyor. Özellikle Batı Avrupa’da teknoloji harcamalarının sadece yüzde 0.7 artması bekleniyor.Durgunluğun etkilerinin 2013'e kadar sürmesi bekleniyor

Gartner öngörülerinde donanım, yazılım ve bilgi teknolojileri hizmetlerindeki harcamalar bulunuyor. Telekom ekipman ve hizmetlerindeki harcamalar da bu öngörülerde yer alıyor.

Tayland’taki sel nedeniyle ortaya çıkan etkinin 2013’e kadar sarkması bekleniyor. Araştırma şirketi, önümüzdeki altı ila dokuz ay arasında sabit disk sıkıntısı çekilmesini öngörüyor.

BThaber Gazetesi'nin 852. sayısında da bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz analizi http://www.bthaber.com.tr/?p=18136&sayi=SAYI:852 adresinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun