Teknoloji Ekonomisi 15 KASIM 2011 / 16:18

2011’in en hızlı büyüyenleri belli oldu

2011’in en hızlı büyüyenleri belli oldu

Deloitte Teknoloji Fast50’de sonuçlar belli oldu.Geçen yıl Promer’in en hızlı büyüyen şirket olduğu sıralamada bu yılın en hızlı büyeyen şirketi Logic Bilişim oldu. Elkotek ve Erguvan Bilişim ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.Şirketlerin son beş senedeki cirolarındaki büyüme oranlarına bakılarak yapılan ve 50 bin Avro’nun üstünde cirosu olan şirketlerin değerlendirmeye alındığı Türkiye Deloitte Teknoloji Fast50 2011’de bu yıl ipi göğüsleyen şirket, son beş yılda yüzde 28617 büyüme kaydeden mobil operatörlere katma değerli servisler sağlayan Logic Bilişim oldu.

100’ün üzerinde şirketin başvuru yaptığı Program’da Logic Bilişim’i yüzde 7093 büyüme ile telekom sektörü oyuncusu Elkotek, yüzde 3380 büyüme ile hastane iletişim sistemleri konusunda hizmet veren Erguvan Bilişim izledi. Programın Özel Ödül kategorisinde yer alan Teknoloji Özel Ödülü’nü MCD Telecom alırken, Program’ın büyükler ligi olarak anılan ‘Big Stars’ kategorisinde ise ilk üç, Aselsan, MCD Telecom, İnnova olarak sıralandı.

İlk 10’a giren şirketlerin büyüme oranı yüzde 1722

Türkiye’de yapıldığı 2006 yılından bu yana 2009 yılında yüzde 42000 ile en büyük büyüme oranlarının yakalandığı Avrupa birincisinin de Türkiye’den çıktığı Program’da, bu yıl da ilk 10’a giren şirketlerin büyüme oranları yüzde 1722 olarak gerçekleşti. Bu yıl öne çıkan bir diğer konu ise, Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nda yer alan şirketlerin çoğunun İstanbul ve Ankara ağırlıklı olması ve geçen yıla oranla Ankara şirketlerinde artış gerçekleşmesi oldu. Ağırlıkla yazılım ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren şirketlerin son beş senedeki büyüme oranlarının ortalaması yüzde 1335 olarak gerçekleşti.

Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Tolga Yaveroğlu, Teknoloji Fast50 Programı’nda yer alan firmaların değişen ekonomik koşullarda dahi bu kadar etkili bir büyümeye sahip olmalarından memnun olduklarını dile getirerek, Deloitte olarak küresel bilgi birikimi ve deneyimi teknoloji sektörünün hizmetine sunmaya devam edeceklerini söyledi. Deloitte Research TMT Global Direktörü Paul Lee ise programda yer alan teknoloji şirketlerini şimdi Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı ile yeni iş bağlantıları kurma ve yeni pazarlara açılma gibi pek çok fırsat beklediğini belirtti.

İlk 50 şirketin CEO’ları ile konuşuldu, CEO’lar temkinli

Teknoloji Fast50 Türkiye 2011 Programı firmalarının CEO’ları ile yapılan araştırmadan elde edilen sonuçları da paylaşıldı. Deloitte Teknoloji Fast50 CEO Araştırması’na göre; geçtiğimiz yıllarda yaşanan ekonomik krize rağmen geleceğe umutla bakan CEO’lar değişken ekonomi nedeniyle artık daha temkinliler.

Şirketlerin önümüzdeki 12 ayda organik olarak büyüyeceğini söyleyen CEO’lar Asya Pasifik ve EMEA bölgesinde de büyümeyi bir fırsat olarak görüyor. Türkiye’de yeni bir dönemi başlatacağına inanılan ve şeffaflığı sektöre getirecek Yeni Türk Ticaret Kanunu’na ise CEO’lar pozitif yaklaşıyor ve şirketlerin çoğunun hazır olduğu görülüyor.

Teknoloji Fast50 Türkiye 2011 Programı firmalarının CEO’ları ile yapılan araştırmadan elde edilen sonuçları da değerlendiren Yaveroğlu, “Önümüzdeki 12 ayda CEO’lar firmalarının büyümeye devam edeceğine inanıyorlar ama bir önceki yıla göre daha az iyimserler. Ayrıca Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun sektörü pozitif yönde etkileyeceğini ve firmalarının buna hazır olduğunu aktarıyorlar. Dolayısıyla Türk teknoloji şirketlerinin bu yıl da gösterdiği performans ve elde ettikleri başarı çok etkileyici. Bu bakımdan programda yer alan bütün şirketlerimizi kutlarım” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun