22 MART 2013 / 13:05

Sunar Grup, Microsoft Dynamics AX ile büyüyor

[Microsot Dynamics] Sunar GrupMicrosoft Dynamics AX ile yazılımların güçlü olduğu esneklik, uygun maliyet ve hızlı kurulum özellikleriyle, global yazılımların güçlü olduğu tam entegre ve şirket içi denetimi sağlama özelliklerini aynı anda karşılıyor. Son dönemde Türkiye’nin yakaladığı istikrarlı ve hızlı büyümede en büyük katkı 'Anadolu Kaplanları' diye tabir ettiğimiz, Anadolu'nun farklı şehirlerindeki Organize Sanayi Bölgeleri olarak örgütlenen, Turquality, KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumlar tarafından verilmekte olan teşvik ve desteklerle yeterliliklerini sürekli artıran şirketlerden geliyor.

Bu şirketler sağlıklı ve sürekli büyüme trendine girdiğinde bilgi işlem altyapılarını da sorgulamaya başlıyorlar. Bilgi sistem altyapısının hem kurumsallaşmaya katkı sağlayacak şirket içi denetimi, bilgi akışını ve raporlamayı sağlamasını istiyorlar, hem de sürekli büyümenin getiridiği şirket içi değişikliklere hızlı uyum sağlamasını ve sistemin kabul edilebilir maliyetlerle güncel kalmasını bekliyorlar.

Mevcut yazılımlarıyla olabildiğince esnek olup, öncelikli süreçleri kendi içinde çalışır hale getirmeye odaklanıyorlar. Ancak bu sırada entegrasyon ve anlık kontrol edebilme ihtiyacını gözardı ediyorlar. Her ikisini de yapacak bilgi sistem altyapısını değiştirmek, onlar için büyük bir risk.

Tüm organizasyon çalışırken, bu değişikliği yapmak pek çok bakımdan açık kalp ameliyatına benziyor. Vücudun tüm enerji kaynağı olan kalbi devre dışı bırakıp, damarlarını değiştirip kalbin yeniden devreye alındığı operasyonun bir benzeri, şirket içinde tüm üretim, satınalma, satış ve muhasebe işlemleri devam ederken, bunların kayıt edilip kontrol edildiği yazılımı değiştirirken yaşanıyor. Bu geçiş sırasında yaşanacak her aksama şirkete çok zaman ve para kaybettirebiliyor.

Bu nedenle şirketler büyük dönüşümlere cesaret edemiyor. Eldeki sistemleri çok yeterli olmasa da, komple değişiklik yerine, küçük küçük revizyonlar yapmayı tercih ediyorlar. Ancak bu küçük revizyonlar da büyümekte olan şirketleri kesin sonuca götüremiyor.

Sunar Grup çözümü Microsoft Dynamics AX'te buldu

Anadolu’nun hızlı büyüyen firmalarından biri de Sunar Grup, Gıda sektöründe Türkiye’nin en hızlı büyüyen grubu oldu. Son 3 senede ihracatını yüzde 489 artırarak bir rekora imza attı. Şirket içinde ortak bir denetim kurmak, anlık olarak stok, satış, maliyet ve karlılık bilgilerine ulaşabilmek, süreçleri uzaktan denetleyebilmek, verimliliği artırırken, riskleri minimize etmek için bilgi sistem altyapısını geliştirmeye ihtiyaç duydu.

Bu amaca ulaşmak için yerel yazılımların yeterli olmayacağını, global yazılımların ise maliyetli olduğunu ve kendilerini istedikleri esnekliğe ve hıza ulaştıramayacağını düşünüyorlardı. Bazı şirketlerin tercih ettiği global ERP çözümlerine geçerken yaşanan sıkıntılar, uzayan uygulama süresi, toplam maliyetin planlanandan 2-3 kat fazla çıkması da onları endişeye sürüklüyordu.

Büyümekte olan bir firma oldukları için süreçlerini sürekli değerlendiriyor ve değişiklikler yapıyorlardı. Katı bir ERP sistemini kurduklarında bunun değişen ihtiyaçlarına karşılık veremeyeceğinden, ve her seferinde güncelleme için çok vakit ve bütçe harcayacaklarından endişe ediyorlardı.

Sunar Grup, Microsoft Dynamics AX ile tanıştığında yerel yazılımların güçlü olduğu esneklik, uygun maliyet ve hızlı kurulum özellikleriyle, global yazılımların güçlü olduğu tam entegre ve şirket içi denetimi sağlama özelliklerinin aynı anda karşılanabildiğini gördü.

Düşündükleri gibi 1 yıl içinde tüm firmalarını Microsoft Dynamics AX içine taşımayı başardılar. Planladıkları bütçe ve zaman içinde sistemi kurdular.

Proje hakkında detaylı bilgi için Sunar Grup Bilgi İşlem Müdürü Akif Boyar’ın Dynamics Zirve’de yaptığı sunumu izleyebilirsiniz. Ayrıca başarı öyküsünün detaylarını bu dosyadan inceleyebilirsiniz.

Hem şirket içi denetimi sağlamaya çalışan hem de esnek ve uygun maliyetli çözüm arayışında olan Anadolu kaplanları için Microsoft Dynamics AX, incelenmesi ve daha fazla bilgi alınması gereken bir alternatif.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun