Satın almalar/Birleşmeler 22 EKİM 2015 / 12:02

Western Digital Sandisk'i satın alıyor

Western Digital, Sandisk’i satın almaya hazırlanıyor. Flaş depolama çözümlerine odaklanan Sandisk’i satın alarak flaş depolama ürün yelpazesini genişletecek olan WD, bu sayede kendine önemli bir manevra alanı yaratmış olacak.

Veri depolama pazarı hareketleniyor. Pazarın iki güçlü oyuncusu WD ve Sandisk güçlerini birleştirmeye hazırlanırken, WD’ın Sandisk’i satın almak için 19 milyar dolar gibi önemli bir meblağı gözden çıkarttığı belirtiliyor. Anlaşmanın detayları hakkında detaylı bir bilgi verilmezken, Western Digital’ın satın alma işlemi için ödeyeceği 19 milyar doların bir kısmını nakit, bir kısmını da hisseyle ödeyeceği ifade ediliyor.

Satın alma işlemiyle birlikte Western Digital, özellikle Sandisk’in flaş depolama çözümleri konusundaki uzmanlığından faydalanacak. Bu sayede ürün gamını geniş bir yelpazeye yayacak olan Western Digital, kurumsal pazardaki etkinliğini de artırma imkanına kavuşacak.

Satın alma işlemine Sandisk tarafından bakarsak, son dönemde hisseleri önemli bir düşüş yaşayan şirket, bu satın alma işlemiyle beraber kendini toparlamak için fırsat yakalayacak. Bunun yanı sıra Western Digital’ın dağıtım ağından ve teknolojilerinden faydalanacak şirket, potansiyel müşteri portöyünü de genişletmiş olacak.