Satın almalar/Birleşmeler 29 AĞUSTOS 2013 / 08:07

Verizon Vodafone’a 130 milyar dolar ödeyecek

Bloomberg’in yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, Verizon Wireless’ın yüzde 45’i için yapılan anlaşmanın 2 Eylül’e kadar açıklanması bekleniyor.Bir süredir Verizon Grubu’nun, Vodafone’un elinde bulunan mobil operatör Verizon Wireless’ın yüzde 45’lik hissesini almak istediği konuşuluyordu.

Bloomberg’in duyurduğu haberde, Verizon Wireless’ın yüzde 45’i için 130 milyar dolarlık ödeme yapılacağı, Verizon Grubu’nun bu parayı toplamaya çalıştığı bildirildi. Haberde, Verizon’ın birçok bankada 10’a milyar dolarlık kredi almaya çalıştığı, toplamda 60 milyar doları elde etmek için çabaladığı bilgisi verildi.

İki şirket arasında yapılan anlaşmanın 2 Eylül’de açıklanması bekleniyor. Anlaşmanın yapılmasının ardından 10 yılı aşkın süredir süren Vodafone-Verizon ortaklığı sona erecek ve Verizon Grubu ABD’nin en fazla kâr eden mobil operatör şirketinin tek sahibi olacak. 2001 yılında Time Warner ile AOL arasında gerçekleşen 124 milyar dolarlık anlaşmanın ardından son zamanların en büyük hisse devri söz konusu olacak.

Vodafone’un hisse devri için anlaşmaya yanaşmasının sebebi olarak; ABD pazarındaki önümüzdeki dönemde beklenen zayıflama ve şirketin kendi içindeki yapısal sorunları çözmesi için gereken nakit ihtiyacını karşılama hedefi görülüyor.

Vodafone İtalya da anlaşmanın parçası olacak 

Bloomberg’e ismini vermeyen iki kaynak, Verizon’ın Vodafone İtalya’daki yaklaşık 5.3 milyar dolar değerindeki yüzde 23’lük hissesini Vodafone’a devretmesinin olası olduğunu belirtti.

Londra Borsası’nda işlem gören, CEO Vittorio Colao yönetimindeki Vodafone’un hisse değerinin yaklaşık 142 milyar doları buluyor.

Bloomberg'in haberine http://www.bloomberg.com/news/2013-08-29/verizon-said-near-130-billion-deal-for-vodafone-wireless-stake.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun