Satın almalar/Birleşmeler 26 MART 2013 / 10:08

Oracle telko operasyonunu sürdürdü, Tekelec’i satın aldı

Kurumsal yazılım şirketi, bu yıl içerisinde gerçekleştirdiği üçüncü satın almaya imza atarak telekom alanındaki portföyünü genişletti.Abone verisi ve uyumluluk kontrol yönetim çözümleri sunan Tekelec şirketinin satın alınmasıyla, Oracle portföyü iletişim alanında genişlemiş oldu. Finansal bilgilerin paylaşılmadığı anlaşmanın ardından Oracle’ın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Akıllı cihazlar, mobil uygulamalar ve bağlantılı hizmetlerin çoğalması veri trafiği ve ağ sinyalizasyonunu artırdı. Tekelec’in satın alınmasıyla ağlardaki artan iş yükünün optimize edilmesi ve yoğunluğun adreslenmesi konusunda önemler adımlar atılacak. Abonelerin veri kullanımlarının takibi, düzenlenmesi ve bulut hizmetleri üzerinden gelir elde edilmesi gibi faydalar sağlanması bekleniyor.”

Tekelec, mobil genişbant şirketleri ve hizmet sağlayıcıların sundukları hizmetleri ölçümleyebilmesi, kontrol edebilmesi ve kişiselleştirilmiş hizmetlerden gelir elde edilmesini sağlıyor. Şirketin teknolojisini kullanan 100’den fazla ülkede 300 hizmet sağlayıcı bulunuyor.

Bir yıl öncesine kadar Tekelec’in 780 milyon dolar civarında değerlendiği biliniyor. Oracle bu yılın başında özel bulut yazılım sağlayıcısı Nimbula’yı ve 1.7 milyar dolar karşılığında Acme’yi satın almıştı. Oracle’ın yaptığı son hamlelerle, operatörlere daha fazla hizmet sunan bir yapıya bürünmeye çalıştığı görülüyor.
ETİKETLER : oracle oracle tekelec