Satın almalar/Birleşmeler 21 KASIM 2013 / 12:51

Nokia çalışanları yeni iş sözleşmelerine karşı ayaklandı

Nokia’nın mobil operasyonlarının Microsoft’a satılmasının ardından Microsoft'a geçiş teklifi yapılan çalışanlar kendilerine sunulan yeni iş sözleşmelerinin eskiye nazaran daha kötü koşullarda olması nedeniyle şirketin Çin’deki Doungguan fabrikası önünde protesto gösterileri düzenledi.Nokia’nın mobil operasyonlarının Microsoft’a satılmasının ardından dünya genelinde binlerce Nokia çalışanın akıbeti belirsiz bir hale gelmişti. Nokia CEO'su Stephen Elop'un ve Nokia'nın üst düzey yönetimi şirketin 32 bin çalışanının Microsoft bünyesine dahil edileceğine yönelik yaptığı açıklamanın ardından Nokia'nın Çin'deki fabrikasında Microsoft'a geçiş teklifi yapılan çalışanlarsa kendilerine sunulan yeni iş sözleşmelerinin eskiye nazaran daha kötü koşullarda olması nedeniyle ayaklanmış durumdalar. Yapılan gösterilere polis müdahale ederken dört çalışanın ise gözaltına alındığı belirtiliyor.

 Yasal haklarımızı korumak hakkımız

Ellerinde “yasal haklarımızı korumak hakkımız” ve “adil tazminat hakkımız” gibi sloganların bulunduğu pankartlarla fabrika önünde protestolara yönelik Finlandiya merkezli firma tarafından Reuters’a e-posta ile yapılan açıklamada ise şu ifadeler bulunuyor:
“Dongguan’daki fabrikamız çalışmaya devam ediyor. Mevcut durumu düzeltmek için çalışanlarımızla görüşme halindeyiz.”

Bu açıklamanın ardından Reuters’ın protestolara katılan altı çalışan ile yaptığı röportajda ise iki yıldır bu fabrikada çatısı altında olduğunu belirten bir çalışan, yönetimden kendilerine herhangi bir dönüş olmadığını belirtirken şunları ifade ediyor:
“Yönetim henüz bizimle iletişim kurma içtenliği göstermiş durumda değil. Bu protestolar önüne geçilemeyecek bir duruma gelene kadar da herhangi bir aksiyon almak istemeyeceklerdir.”

Eylül ayında yapılan anlaşmaya göre, Microsoft, Nokia’ya 2.2 milyar doları lisans ve patent haklarına, yaklaşık 5 milyar doları ise cihazlar ve servisler birimine ait olmak üzere toplamda 7.2 milyar dolar ödeyecek. Bu birleşmeyle birlikte 2010 yılında Microsoft’tan Nokia’ya geçen şirket CEO’su Stephen Elop beraberinde üst düzey yöneticiler Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen ve Chris Weber ile yaklaşık 32 bin Nokia çalışanının Microsoft’a transfer olacağı da paylaşılan bilgiler arasında yer alıyordu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun