Satın almalar/Birleşmeler 15 ŞUBAT 2016 / 15:32

İran’daki 231 milyon banka kartı iyzico'ya entegre oluyor

İran’da yıllık 20,5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı Shetab sistemine dahil olan 231 milyon banka kartı iyzico’ya entegre edildi.

Banka kartı penetrasyonunun yüzde 92 oranında olduğu İran’da, yaklaşık 231 milyon adet banka kartı bulunuyor. Ülkedeki tüm banka kartları Shetab adı verilen bir sistem üzerinden kullanılıyor. İranlıların günlük hayatlarında sıkça kullandığı ve yıllık yaklaşık 20,5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı bu sistem, uluslararası ödeme sistemleriyle entegre değil. Bu sebeple Shetab kartlar, yurtdışından yapılacak online alışverişlerde kullanılamıyor. Örneğin Shetab kart sahipleri uluslararası hava yollarından internet üzerinden bilet ya da  online uygulama mağazalarından uygulama veya oyun satın alamıyor. Geçtiğimiz yıl aldığı 16 milyon TL’lik yatırımla birlikte bölgenin ödeme şampiyonu olma hedefi koyan iyzico, yaptığı yeni iş birliği ile İran’daki Shetab sistemine bağlı kartları uluslararası ödeme sistemlerine entegre hale getirdi.
 
80 milyona varan nüfusunun yüzde 67’si 35 yaş altında olan İran’da, 32 milyon akıllı telefon kullanıcısı ve yüzde 74 oranında İnternet bağlantısı penetrasyonu bulunuyor. Bu istatistiklere ve 2015’te banka kartları ile yapılan işlem sayısının 1 yılda yüzde 25 artmasına rağmen tüm işlemlerin sadece yüzde 3’ü İnternet üzerinden yapılmış. iyzico, İran’da online ödeme alanındaki büyük potansiyeli başta Türkiye olmak üzere, tüm dünyaya ulaştıran köprü olma görevini görecek. iyzico, Türkiye’deki 58 milyon kredi kartı ve 112 milyon banka kartına İran’daki 231 milyon banka kartını da ekleyip, iki  büyük pazarda yaklaşık 400 milyon kartı dünyaya açarak önemli bir adım attı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun