Satın almalar/Birleşmeler 09 NİSAN 2013 / 08:57

Ericsson Microsoft’un IPTV kolunu satın alıyor

Televizyon yazılımları üreten Mediaroom'un satın alınmasıyla Ericsson, IPTV konusunda pazar payını genişletecek.Ağ altyapıları sağlayıcısı Ericsson, sunduğu internet üzerinden televizyon hizmetini genişletebilmek için Microsoft’un Mediaroom şirketini satın aldığını duyurdu. 400’den fazla çalışanı bulunan şirket, Ericsson’ın IPTV pazarında yüzde 25’lik paya ulaşmasını sağlayacak. Bloomberg’te yer alan haberde, 200 milyon dolar civarında ödeme yapılacağı bildirilirken, bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.

Dünyanın en büyük kablosuz ağ üreticileri arasında bulunan Ericsson, kablolu TV, uydu ve web tabanlı iletişim hizmetleri veren şirketlerle rekabet yaşıyor. Şirket, donanım alanında artan aşırı rekabetin önüne geçebilmek için yazılım alanında ilerlemeye gayret ediyor. Mediaroom da bu stratejinin bir parçası olarak Ericsson’a dahil oluyor.

Ericsson’dan Per Borgklint, bu satın almanın kendilerine doğrudan dikey bir büyüme katacağını belirtti. Microsoft tarafıysa, TV alanında oyun konsolu Xbox üzerinden ilerlemeyi düşünüyor. O nedenle yapılan satın alma anlaşmasının karşılıklı fayda sağladığını söylemek mümkün.

Dünya çapında IPTV pazarının 2015’te 105 milyon aboneye ulaşması ve 45 milyar dolarlık harcama yaratması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun