Satın almalar/Birleşmeler 16 TEMMUZ 2013 / 13:15

Baidu 1,9 milyar dolara 91 Wireless'ı satın alıyor

Baidu, 91 Wireless’ı satın alarak Android uygulama pazarında konumunu daha da güçlendirmeye hazırlanıyor.



Baidu, Çinli Android uygulama mağazası 91 Wireless’ı 1,9 milyar dolara satın almak üzere anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu, Çin’in lider arama motorunun açıkladığı en büyük satın alma olarak nitelendiriliyor. Baidu bu satın almayla ülke mobil pazarında da hatırı sayılır bir adım atmış oluyor.

Yapılan açıklamaya göre Baidu, 91 Wireless’ın NetDragon Websoft’ta olan yüzde 57,41 oranındaki çoğunluk hissesiyle birlikte küçük hissedarlarda bulunan payları da satın alacak. Bu satıştan NetDragon’un eline geçecek olan miktar 1,09 milyar dolar olacak.

NetDragon’un CFO’su Joe Wu geçen yıl Ağustos ayında Bloomberg’e yaptığı açıklamada, uygulama mağazasının 2012 yılındaki değerinin 115 milyon dolar olduğunu açıklamıştı. Bu durumda Baidu için mobil pazarda önemli bir yatırım anlamına gelen 91 Wireless satın alması, NetDragon için de kârlı bir alışveriş olacak gibi görünüyor.

91 Wireless Çin’in en büyük akıllı telefon uygulama dağıtım platformlarını barındırıyor. Bununla birlikte, iResearch tarafından aktif kullanıcı ve indirme sayısıyla ülkedeki en büyük üçüncü parti dağıtım platformu olarak nitelendiriliyor. Halihazırda Google Play’in yer almadığı Çin pazarında, Android, iOS son iki yılda hızla geçmiş durumda. 91 Wireless verilerine göre bu platform üzerinden şimdiye kadar 10 milyar uygulama indirilmiş durumda.

Baidu kendi uygulama mağazasıyla da hizmet veriyordu. Ancak 91 Wireless satın almasıyla pazardaki payını oldukça arttıracağa benziyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun