Satın almalar/Birleşmeler 13 MAYIS 2014 / 07:35

AT&T yaklaşık 50 milyar dolara DirecTV’yi satın almaya çalışıyor

Mobil operatör olarak tanıdığımız birçok farklı alanda kendine yer bulmaya çalışan AT&T, uydudan televizyon yayını yapan DirecTV’yi satın almak için görüşmelere başladı.Amerika Birleşik Devletleri’nin dev pazarında bazı şirketler var ki kendi alanlarında zirvenin ya sahibi ya da sürekli zirveye oynuyor. Bu durum sermayeye dayalı ekonomik sistemde yeterli olmuyor. Zira şirketlerin hayatta kalabilmesi için sürekli büyümesi gerekiyor.

Yeterli sermaye birikimini elde eden şirketler, farklı alanlardaki önemli markaların peşine düşüyor. ABD’nin en büyük ikici mobil operatörü AT&T, hisse başına 90 dolar karşılığında DirecTV’yi satın alma konusunda ısrarcı görünüyor. 1 Mayıs’tan itibaren görüşmelerin sürdüğü ancak nihai bir sonucun alınamadığı ABD basınına yansıdı.

Kısa süre önce de Comcast’in yaklaşık 45 milyar dolar karşılığında Time Warner Cable’ı satın almak için anlaştığını hatırlıyoruz. Düzenleyici kurumların onay vermesi halinde –ki bu konuda önemli tartışmalar yaşanıyor ABD’de- ülkenin birinci kablolu TV şirketinin ikinciyi satın alması gerçekleşecek. Web tabanlı televizyon ve mobil internet kullanımındaki artışın bu satın almaya Comcast’i zorladığı görülüyor. AT&T’nin de benzer bir motivasyonla yaklaşık 50 milyar doları gözden çıkardığı biliniyor.

DirecTV’nin satışıyla ilgili Bloomberg kısa süre önce hisse başına 100 dolar karşılığında anlaşılacağını, şirketin yönetim ekibinin AT&T’nin bir parçası olarak yoluna devam edeceğini açıklamıştı. Wall Street Journal ise anlaşmanın iki hafta içerisinde sonuçlanabileceğini okuyucularına duyurmuştu.

AT&T ve DirecTV’nin bir araya gelmesi, Time Warner Cable satın almasını tamamlaması halinde Comcast’in geleceği noktaya ulaşan bir devi ortaya çıkarabilir. Bu sebeple her iki satın almanın da düzenleyici kurumun eleğinden geçmesi gerekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun