Satın almalar/Birleşmeler 03 KASIM 2015 / 11:37

Activision'dan King Digital hamlesi

Activision Blizzard, mobil kullanıcılar arasında bağımlılık yaratan Candy Crush’ın geliştiricisi King Digital Entertainment’ı satın aldı.

Mobil oyunlar akıllı telefon ekosisteminin önemli bileşenleri arasında yer alıyor. Kullanıcılar, mobil cihazlarına yükledikleri oyunlarla saatlerini geçirirken, oyuniçi alışveriş modeliyle birlikte hem oyun üreticileri hem de geliştiriciler kendilerine gelir kapısı yaratıyorlar.
 
Mobil oyunlardan söz ederken Candy Crush’tan bahsetmemek de olmaz. Mobil cihaz kullanıcılar tarafından bağımlılık derecesinde oynanan Candy Crush, artık Activision Blizzard’ın ellerinde. Oyunun geliştiricisi olan ve Candy Crush sayesinde önemli bir gelir elde etmeyi başaran King Digital Entertainment, 5,9 milyar dolar karşılığında Activision Blizzard’ın oldu.
 
İsveç’te kurulan King Digital Entertainment, günümüze gelen kadar yoğun bir el değiştirme süreci ve maddi sıkıntıların arasından sıyrılırak, başarıyı yakalamış bir şirket. Hali hazırda faaliyetlerini İrlanda’da gerçekleştiren şirketin geliştirdiği oyunları 474 milyon kişi oynuyor.
 
Anlaşmayı değerlendiren King Digital Entertainment CEO’Su Riccardo Zacconi, her ay yarım milyara yakın insanın şirketin ürettiği oyunları oynadığını ifade ederken, şirketin devasa oyuncu kitlesinin giderek arttığını vurguluyor. Gelecekte de insanların oyunlara gösterdiği ilginin ve yatırdığı paranın artacağını dile getiren Zacconi, Activision Blizzard gibi PC ve oyun konsolu şirketlerin bu pazara giriş yapmasıyla birlikte bu alanda üretilecek oyunların kalitesinin de aynı oranda artacağını söylüyor.
 
Anlaşmanın King Digital Entertainment ve İrlanda resmi makamlarınca onaylanmasıyla beraber önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.