Robotik 02 KASIM 2015 / 11:30

Yamaha "Motor Robotu" ile iddialı

Yamaha, Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen Tokyo Motor Show etkinliğinde görücüye çıkardığı “Motobot” ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Otomobil üreticilerinin "sürücüsüz otomobil" akımına Yamaha'dan cevap geldi. Japon şirket geliştirdiği "Motobot" adlı robot ile yine kendi üretimi olan motor üzerinde kusursuz sürüş teknikleri üzerine çalışmaya hazırlanıyor. 
 
Motobot’un üretim amacı ise sürücüsüz motorsiklet deneyiminden çok, üretilen robot ile beraber hem motorsikletleri çok daha verimli bir hale getirmek hem de sürüş teknikleri geliştirerek kaza oranını en az seviyeye indirmek. Test sürüşleri için Yamaha’nın en güzide motorları arasında yer alan YZR-M1’e yerleştirilen Motobot, gaz, fren ve vites gibi değişkenleri çok iyi bir şekilde ayarlarken, bir yandan da motorun üzerinde denge kurmayı başarabiliyor.

Motobot için hazırlanan videoda, insanların kırdığı rekolarları da geçeceği iddia edilen Motobot, özellikle MotoGP defalarca başarılar elde etmeyi başaran Yamaha YZR-M1 sürücüsü Valentino Rossi’ye de meydan okumayı ihmal etmedi.  

Valentino Rossi'ye "ben seni yenmek için üretildim" ve "günden güne becerilerimi geliştiriyorum" gibi sözler söyleyen MotoBot, ilerleyen senelerde ikili arasında yapılabilecek bir yarış için de teklif yaptı.
Motobot öğrenmeye dayalı yapısı ile en iyi tur sürelerini ve rekorları zorlayacak gibi görünüyor. Motobot ile birlikte çok daha dengeli motorların üretimi sağlanacağı gibi, sürüş teknikleri ve sürücü güvenliği konularına da önemli ölçüde katkıda bulunulabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun