Robotik 18 MART 2015 / 11:54

Universal Robots hareket kabiliyetini UR3'le geliştiriyor

Universal Robots, hafif montaj işleri ve otomatikleştirilmiş tezgâh üstü görevler için ürettiği yeni ve küçük robotu UR3’ün tanıtımı 13 Nisan’da Hannover Messe’de gerçekleştirilecek. UR3 10,5 kilogramlık ağırlığına rağmen 3 kilogram taşıma kapasitesine sahip olması ve eklemlerinin sonsuz çeşitlilikte dönmesiyle öne çıkıyor.Universal Robots tarafından üretilen, rakipsiz performanslarının yanı sıra, oldukça hesaplı olan ve hiçbir güvenlik takibine gerek kalmadan insanlarla birlikte çalışabilen robotlar UR5 ve UR10, bir çok farklı sektörün iş süreçlerine değer katıyor. Universal Robots, kullanıcı dostu robot serisine şimdi de yeni UR3’ü katarak pazar lideri konseptini masa üstüne taşıyor.

10.5 kg’lık ağırlığına rağmen 3 kg’lık taşıma kapasitesi olan yeni masa üstü kompakt robot UR3’ün tüm bilek eklemleri ±360 derece, uç eklemleri ise sonsuz varyasyonda dönebiliyor. Bu benzersiz özellik, UR3’ü bugün pazarda insanlarla yan yana çalışan en esnek ve hafif masa üstü robotu yapıyor. UR3’ün tanıtımı 13 Nisan’da Hannover Messe’de gerçekleştirilecek.

UR3 Sayesinde 2 Kişilik İş, Tek Kişiyle Kolayca Tamamlanabilecek

UR3’ün 3 yıllık geliştirme sürecini yöneten Universal Robots’un CTO’su ve kurucu ortağı Esben Oestergaard UR robot ailesine yeni katılan UR3 sayesinde masa üstü otomasyonunun kolay, güvenli ve esnek hale geldiğini belirtiyor. “Tek bir işçi, eskiden olsa iki işçi tarafından bitirilecek bir işi, UR3 robotunun sağladığı üçüncü el yardımıyla kolayca halledebilecek. Boyut, güvenlik ve harcamanın kritik olduğu, 6-eksen becerisine ihtiyaç duyan uygulamalar için ideal bir seçim olarak tasarlandı.”

UR3 uygulamaları üretim sektöründen tıbbi cihazlara, devre levhalarından elektronik parçalara kadar birçok farklı alana yayılmış durumda. Esben Oestergaard UR3’e en büyük talebin dar alanlardaki üretim otomasyonunda olacağını söylüyor. “UR3’le artık 6 eksenli robotu aşırı güvenlik önlemlerinin uygulanamadığı daha fazla montaj ve üretim hattına uydurabiliyoruz. UR3 çalışanların toksik ya da zehirli maddelerin bulunduğu ortamlarda çalışmasının önüne geçecek şekilde tasarlandı. Bunun da UR3 robotlarının daha çabuk benimsenmesine yardım edeceğine inanıyoruz” dedi.

UR3, 15 adet gelişmiş ve ayarlanabilir güvenlik kurulumuna sahip. Bu kurulumlardan biri olan benzersiz güç algılaması, UR3’ün bir çalışanla temas etmesi halinde kullandığı gücü sınırlamasını sağlıyor. Robotun 150 Newton’luk normal güç kullanımı çalışma ortamında 50 Newton’luk bir güçle karşılaşması halinde anında durmak üzere programlanmış durumda.

Zanaatkâr UR3

UR’nin sektör lideri kolay programlama teknolojisinin sonsuz dönme açısı ve gelişmiş güç kontrolüyle birleştirilmesi sonucunda UR3, uzman bir zanaatkâr haline gelecek. Robot vidaları alıp yerine yerleştirdikten sonra doğru dönme kuvvetini vererek sıkıştırabiliyor. UR3 yapıştırma uygulamalarında her zaman aynı oranda yapıştırıcıyı devamlı ve sabit basınçla dar bir hat boyunca uygulayabiliyor.

UR3, tıpkı UR5 ve UR10 robotları gibi aynı ±0.1 mm tekrarlanabilirlik özelliğine sahip. Akıllı telefonların çevresindeki alüminyum kenar gibi herhangi bir cihazın yüzeyinin dış çizgilerini belirli hareketler ve koordinatlardan ziyade “hissederek” takip edebiliyor. Bu özelliğin olmaması durumda, bu tür bir uygulama için 100’den fazla veri noktasının programlanması gerekiyor. UR3, takip özelliği ile bu ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Oestergaard son kullanıcıların UR5 ve UR10 robotlarını kendilerinin bile tahmin edemediği uygulama ve sektörlere entegre ettiklerini gördüklerini belirterek “UR3’ün de daha önce robotların kullanılmadığı yeni iş kollarına uyarlanmasını görmek bizi aynı derecede şaşırtacaktır” dedi.

ABI Research’ün Robotik, Otomasyon ve Akıllı Sistemler Uygulama Yöneticisi Dan Kara Universal Robots’un insanlarla güvenli ve işbirliği içinde çalışmak üzere kolayca programlanabilen güvenilir endüstriyel robot kolların üretiminde hak edilmiş bir şöhretinin olduğunu belirtiyor. Konuyla ilgili bilgi veren Dan Kara, “UR3’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte Universal, benzersiz teknolojisinin kapsamını genişletirken robotik montaj ve üretim otomasyonundan yarar görecek iş kolu sayısını ve çeşidini de artırıyor. Şirket böyle yaparak seslendiği pazarların kapsamını da oldukça genişletiyor. Böylece bundan herkes yarar sağlıyor” şeklinde konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun