Robotik 04 AĞUSTOS 2015 / 10:53

Suda sıçrayan böcek robotlar geliştirildi

ABD’li ve Güney Koreli bilim adamları, su üzerinde zıplayabilen böcek robotlar geliştirdi.Su böceğinden ilham alınarak geliştirilen minik robot, Harvard ve Seul üniversiteleri tarafından ortak bir çalışma sonucu hayata geçirildi.

Gerridae böcek türünü kopya eden robotun uzunluğu 1 cm’den kısa, ağırlığı da 1 gramı bulmuyor. Sıçrarken suyun yüzeyini bozmayan robot, ağırlığının 16 katı güç ortaya koyarak sıçrıyor.

Araştırmada yer alan Kyu Jin Cho şunları söylüyor; "İyi bir sıçrayış için suyun yüzeyine belli bir zaman içinde belirli bir basınç uygulamak gerekiyor. Örnek aldığımız böcek bunu çok iyi yapıyor.”

Araştırmacılar robota zıplama kabiliyetini kazandırarak en büyük aşamayı geçtiklerini belirterek; bu tür robotların geleceğin mikro robotları için önemli bir adımı temsil ettiklerini ve gelecekte bu tür robotların suların kalitesini tespit etmeye yardımcı olacak minik ajanlar olarak kullanılabileceklerini sözlerine ekliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun