Robotik 07 HAZİRAN 2016 / 15:10

Robotlar ve insanlar birlikte çalışacak

Mitsubishi Electric, eğitime destek projesi kapsamında üniversitelerde yeni endüstri evresini anlattı.

Mitsubishi Electric Türkiye, eğitime destek projesi kapsamında 2016 yılının ilk yarısında dört üniversitenin yeni sanayi evresi konseptindeki etkinliklerinde üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel, İTÜ Robot Olimpiyatları, Kadir Has Üniversitesi Endüstri 4.0 Forumu, Marmara Üniversitesi Kariyer ve Gelişim Zirvesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu etkinliklerinde konuşmacı olarak yer aldı. Bizel, Endüstri 4.0 olarak da adlandırılan yeni endüstri evresi, bu evreye Mitsubishi Electric’in yanıtı olan e-F@ctory konsepti ve ileri robot teknolojileri konusunda öğrencileri bilgilendirdi.
 
Siber fizik sistemleri üretim süreçlerinin içinde
Yeni endüstri evresini siber fizik sistemleri kullanılarak üretim süreçlerinin yeniden iyileştirilmesi olarak tanımlayan Tolga Bizel, “Almanya’nın Endüstri 4.0 olarak adlandırdığı bu kavram, dünyanın farklı ülkelerinde başka isimlerle varlık gösteriyor. Örneğin; ABD’deki “Smart Manufacturing” inisiyatifi, bu oluşumun başka bir açıdan yaklaşımı diyebiliriz. Japonya’da ise benzer süreç “Inovation 25” olarak adlandırılıyor ve bu yaklaşık son beş yıldır Japonya’da uygulanan bir yaklaşım. Dolayısıyla bu kavramı genel olarak “yeni endüstri evresi” olarak adlandırabiliriz. Bu yeni endüstri evresine Mitsubishi Electric’in yanıtı ise e-F@ctory. Üstelik e-F@ctory yeni bir oluşum da değil. Mitsubishi Electric, e-F@ctory konseptini kendi üretim bantlarında 2003 yılından bu yana kullanıyor” dedi.
 
“Robotlar çok olağan bir işgücü haline geliyor”
Fabrikalarda robotlar ve insanların etkileşimli çalıştığı üretim hatlarının, sadece robotlardan oluşan üretim hatlarından daha verimli olduğunu belirten Bizel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar genelde yalnız çalışan robotlar, bundan sonraki dönemde muhtemelen insanla birlikte çalışan insansı robotlar olarak karşımıza çıkacak. Üretim bantlarında insanla beraber çalışacak robot yatırımları Türkiye’de de geçmişte olduğundan çok daha hızlı ilerleyecek. Türkiye, bulunduğu jeopolitik konum itibariyle yeni pazar fırsatlarına açık bir ülke ve dolayısıyla o pazarlarda da önce insan ihtiyaçlarını giderecek deterjan, çay, su, ambalajlanmış gıda malzemeleri ve onları destekleyici ev içinde kullanılacak eşyalar gibi üretimler yapılacak”.
 
Üniversitelerde “Robot Eğitim Merkezi” ve bilgi paylaşımı
Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri birimi olarak, Türkiye’de tümleşik otomasyon içine entegre edilmiş robot teknolojisi konusunu sahiplenmeyi hedeflediklerini ifade eden Tolga Bizel, bu çerçevede 9 Eylül Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi ile endüstriyel otomasyon ve robot teknolojileri eğitimi alanında işbirlikleri gerçekleştirdiklerini vurguladı.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun