Robotik 05 AĞUSTOS 2015 / 15:05

Robot Pepper tekrar satışa sunuldu

Teknolojinin kalbinin attığı yer olan Japonya’da tekrar satışa sunulan SoftBank şirketinin insansı robotu Pepper, geçtiğimiz aylarda lansmanına özel 1000 adetlik satışa sunulmuş ve dakikalar içerisinde tükenmişti.Softbank tarafından geliştirilen ve satışa tekrar sunulan ilk insansı robot Pepper, bulut depolama tabanlı yapay zekası sayesinde insan hareketlerini ifadelerini ve tonlamalarını analiz ederek karşısındaki insanın hislerini okuyabiliyor. Size ona göre yaklaşıyor.

Satışı sadece Japonya’da gerçekleşen Pepper’ın 1613 dolarlık bir fiyatı var. Aynı zamanda 3 yıllık sözleşmeyle aylık 400 dolara kiralamakta mümkün. Softbank yetkilileri, aylık sadece 1000 adet robot üretebildiklerini ve diğer ülkelere satışın gelecek yıl gerçekleşeceğini belirttiler.

120 cm boyunda ve 29 kg ağırlığındaki robot, özellikle ev kullanımı için tasarlanıyor ve temel olarak insanlar ile iletişim kurmaktan hoşlanmasıyla öne çıkıyor.

SoftBank’ın ortaklarından Fransız robot firması Aldebaran SAS Pepper hakkında şunları söylüyor; “Pepper, insanların büyümesine, hayatlarını geliştirmelerinde ve ilişki kurmalarında yardımcı olmak için geliştirildi. İletişim kurmaktan zevk alan bir robot ve sunduğu hizmetlerle insanları dışarıdaki dünyaya bağlayabiliyor.”