Robotik 25 KASIM 2014 / 11:40

Microsoft'ta güvenlik robotlardan sorulur

Yazılım şirketin Microsoft, silikon vadisindeki binasının güvenliği için robotları kullanmaya başladı.  Knightscope K5 adındaki robotlar, herhangi bir silaha sahip olmasa da, sahip olduğu kameralar ve uyarı sistemleriyle 24 saat boyunca görev yapabiliyorlar. 

Son dönemde sayıları artsa da, genellikle bilimkurgu filmlerde ve oyunlarda görmeye alıştığımız robotlar, hayatlarımızın bir parçası haline gelmeye başlıyorlar. Özellikle son 5 yıldır insanlara has işleri yapabilecek yapay zekaya ve fiziksel özelliklere sahip robotlar, insani ihtiyaçlara gereksinim duymamaları sebebiyle kullanıcılarına büyük avantajlar sağlıyor. Yüksek maliyetleri sebebiyle genellikle büyük ölçekli şirketler ve ordular tarafından kullanılan robotların kişisel kullanıma yönelik modelleri de ortaya çıkmadı başladı.Bu defa Microsoft tarafından kullanılmaya başlanan robotlar, şirketin silikon vadisindeki yer alan binasını koruyacak. Knightscope adlı şirket tarafından üretilen K5 kod adlı robotlar, olaylara direk olarak müdehale edecek silahlara sahip olmasa da, sahip olduğu kameralar, sirenler ve diğer uyarı sistemleriyle devriye gezebiliyorlar. 20 dakikalık şarjla, 24 saat boyunca hizmet verebilen robotlar, üzerinde bulunan mikrofon sayesinde ortam seslerini dinleyerek olası tehlikeleri önceden farkedebiliyor ve algılayıcıları sayesinde ise doğal afetleri erkenden uyarabiliyor.

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=7RQU7W8iiF0[/embed]


Microsoft'un kullandığı K5 türünün ilk örneği değil elbette. 2010 yılında Güney Kore Robo-Guard” adlı projeyle birlikte ülkedeki Pohang Hapishanesi’nin güvenliği robotlarla sağlanmaya başlanmıştı. Bir buçuk metre uzunluğunda olan robotlar 3D kamera, mikrofon ve hoparlörle destekliydi ve iPad kontrol ediliyorlardı. Tamamen silahlı olan robotlar, arama yapmak için tasarlansalar da, zorlu durumlarda öldürme yetkisine sahiplerdi.

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=-TsgEKdGCdU[/embed]


Konunun diğer ve daha naif bir örneği ise 2013 yılında Çin'de hayata geçen "Robot Garson" projesiydi. Harbin’de bulunan restoranda mutfak ve serviste toplam 18 adet robot çalışıyor. Her biri 40 bin dolara mâl olan robotların 5 saatlik pil ömürleri bulunuyor.1,3 ila 1,6 metre arasında boyları bulunan robotlar, restoranın bilgisayar odasında bulunan personel tarafından kontrol ediliyor.


 


Google tarafından satın alınan Boston Dynamics (Satın alınmadan önce ABD Ordusu için robot asker ürettiğini belirtmek gerek) tarafından geliştirilen karate yapabilen robot ise, robot teknolojisinin zaman içerisinde aldığı yolu gözler önüne seriyor. Karate Kid filminden esinlenilerek geliştirilen robot, filmdeki karakterin hareketlerini kopyalabildiği gibi esnek görüntüsü ve hareket kabiliyeti ile dikkat çekiyor.


[embed]http://www.youtube.com/watch?v=0ZjIrsAu21s[/embed]


İnsanların hayal gücünü ve bu hayal gücünü ne kadar kötü şekilde kullandıklarını düşünürsek Animatrix ve Terminator benzeri distopyaların çok da "hayal ürünü" olmadığını görebiliriz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun