Robotik 04 ARALIK 2014 / 12:26

İnsanlığın sonunu yapay zeka getirebilir

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın çok hızlı geliştiğini ve yavaş yavaş insanların kontrolünden çıktığını belirtti. Hawking, insan zekasını geride bırakmaya başlayan yapay zekanın, insanlığın sonunu getirmesinden endişe duyduğunu vurguladı.

Siri, Cortana ve sürücüye ihtiyaç duymadan hareket eden araçlar her ne kadar insanlık için oldukça faydalı olsalar da, son dönemde robot teknolojisinin iyice gelişmesi Stephen Hawking’i karamsar düşünmeye itti. Hawking, özellikle robotları silahlandırılmasının ve yapay zekanın insan zekasına yaklaşmasıyla birlikte insanlığı büyük bir tehlikenin beklediğini belirtirken, günümüzde “mucize” olarak nitelendirilen birçok gelişmenin geleceğin yanında oldukça sönük kalacağını ifade etti.Gelişen teknolojinin savaşları, hastalıkları ve açlık gibi problemleri sonlandıracak seviyeye gelebileceğini söyleyen Hawking, buna karşın insan liderlerinin ve silah üretimine dayalı ekonominin teknolojiyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanabileceğini öngörüyor. Sonuç olarak insanı kendi ürettiği yapay zekanın öldürebileceği sonucuna varıyor.


Hawking konuyu şu cümlelerle değerlendirdi:

"Bir kişi, bu tarz bir teknolojinin finansal piyasaları zekası ile alt ettiğini, insanların araştırmalarından daha iyi icatlar çıkardığını, insan liderlerini manipüle ettiğini ve akıl erdiremeyeceğimiz silahları geliştirdiğini tasavvur edebilir. Hepimiz risklerden kaçınarak yararlar elde etme şansını artırmak için ne yapmamız gerektiğini kendimize sormalıyız."

Wachowski kardeşlerin efsanevi The Matrix serisinden öneki dünyayı anlatan “The Animatrix” serisinde de benzer bir senaryo işlenmiş, insanı kendi yarattığı robotlar yok etmişti. Seride, insanların robotları “mavi yakalı” olarak kullanmaya başlamış, daha sonra robotların isyan etmesiyle başlayan süreç, robotların uzlaşma çabalarına karşın insanların “evrendeki tek üstün ırk ve yaratan” olma hırsına yenik düşmesiyle sonuçlanmıştı. Filmde bildiğimiz Matrix de bu noktada oluşmuştu. Robotlar için enerji kaynağı olmayı kabul eden insanlara bu defa robotlar “yapay” rüyalar vererek onları sonsuz bir uykuya yatırmışlardı.Tabi bunun bir distopya olduğunu unutmamak gerekiyor. Gelecek hala insanların elinde ve yapay zekayı şekillendirmek de yine insana bağlı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun