Robotik 02 ARALIK 2013 / 14:39

Günün Videosu: Amazon'un yeni postacısı Drone'lar

İnternet üzerinden en fazla alışverişin yapıldığı e-ticaret sitesi Amazon, müşterilerine insansız hava araçlarıyla kargo teslimatını test ettiklerini duyurdu.Geçtiğimiz günlerde Pazar günleri de kargo teslimatı yapılacağını duyurarak Amazon Prime üyelerine yeni fırsatlar getiren Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre, insansız hava araçlarıyla kargoları müşterilerine 30 dakika ya da daha kısa bir süre içinde teslim etmeyi hedeflediklerini duyurdu. Amazon Ceo’su Jeff Bezos’un CBS’ kanalında “60 Minutes” programında yaptığı açıklamaya göre, Amazon’un insansız hava aracıyla 2,3 kilogram ağırlığa kadar olan kargoların teslimatını yapmayı planlanıyor ve bu ağırlığın altındaki kargolar da teslimatı yapılan paketlerin yüzde 85’ini oluşturuyor. “Prime Air” adı verilen proje, şu an ABD Havacılık Düzenleme Dairesi’nden onay beklerken Bezos, yakın bir zamanda yolda insansız hava araçlarını görmenin kamyonları görmek kadar doğal bir durum olacağına dikkat çekiyor.Projenin 2015 yılına kadar onaylanması bekleniyor

Şu an test aşamasında olduğu ve 2015 yılına kadar kullanılabilir hale geleceği belirtilen sistem, uzaktan kumanda ile teslimat adresine kadar yönlendiriliyor ve ürün hızlı bir şekilde tüketiciye ulaştırılmış oluyor. Ancak bu sistemin kullanılabilmesi için bir takım yasal düzenleme ve kuralların da belirlenmesi gerekiyor; çünkü bu araçlar hava sahasını kullanacağı için ülkelerin hava sahası güvenliğiyle ilgili izinlerin alınması gerekiyor. Hükümet kurumları ve polisin insansız hava araçları kullanmasına izin veren Amerika Birleşik Devletleri Havacılık Dairesi geçtiğimiz yıllarda bin 400’e yakın projeyi onayladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun