Robotik 05 TEMMUZ 2013 / 14:17

Görüntülü görüşme robotikleşiyor

Cisco ile iRobot arasında yapılan anlaşmaya göre, kendi kendisine hareket edebilen robotik platform Cisco TelePresence ile kullanıcılar istedikleri gibi hareket halindeyken görüşme gerçekleştirebilecek.Robotik teknoloji tabanlı çözüm lideri iRobot Corp. şirketler için iRobot Ava 500 video işbirliği robotunu piyasaya sunmak için Cisco ile gerçekleştirdiği iş birliğini duyurdu. Robot, iRobot'un otonom hareket özelliği ile Cisco'nun TelePresence'ını bir araya getiriyor. Böylece şirket dışında çalışanlar hareket halinde olunması gereken toplantı ve sunumlara katılabilecekler. Ayrıca bu yeni robot ile üretim tesisleri, laboratuarlar, müşteri hizmetleri merkezleri ve tedarik zincirindeki diğer tesislere de görsel erişim mümkün olacak.

Ava 500 ile şirket dışındaki ya da farklı bir şirket konumundaki çalışan; standart bir video iş birliği sisteminin önünde otururken ofis toplantılarına veya tesis turu gibi uzaktayken mümkün olmayacak deneyimlere katılabilecek.

iRobot, Ava 500'ü yaratmak için Ava mobil robotik platformunu Cisco'nun TelePresence EX60 kişisel video uç cihazı ile birleştirdi. Tüm dünyada binlerce çalışan tarafından kullanılan EX60 aslında bir masa üstü çözümü olarak kullanılıyor. EX60'ın 21.5 in. HD çözünürlüklü ekranının mobil robotik platformun üstüne monte edilmesi ile oluşturulan çözüm; sabit mekanları aşarak yüz yüze görüşmeyi geliştiriyor.Cisco ile birlikte bu gelecek nesil televarlık teknolojisini iş dünyasına kazandırmaktan dolayı heyecan duyduklarını ifade eden iRobot Başkan Yardımcısı ve Remote Presence iş birimi Genel Müdürü Youssef Saleh şunları söyledi:
"iRobot hastanelere sağladığı otonom televarlık platformları ile oldukça başarılı oldu. Ava 500 ise iş dünyasında televarlık için yeni pazarları ve uygulamaları mümkün kılacak."

Cisco İşbirliği Çözümleri Bölge Satış Direktörü Vedat Tüfekçi ise şu şekilde konuştu:
"Cisco Telepresence teknolojisi sizi, bir yerden alıp başka bir yere götürüyor, irobot teknolojisi ile entegre edildiğinde, sadece oraya götürmekle kalmıyor, aynı zamanda orada gezdiriyor da. Telepresence'a mobilite kazandırmış oluyor ve uzaktan çalışma ortamına katılmayı mobil hale getiriyor. PC ve tablet yazılım çözümlerinden, Telepresence odalarına kadar, diğer tüm Cisco Telepresence ürünleri ile aynı altyapıyı kullanması da, tam entegrasyonu sağlıyor."

Ürün 2014 yılı itibarıyla Cisco iş ortaklarında satışta olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun