Robotik 11 MAYIS 2015 / 10:55

Dikkat! Robot R2D2 emrinize hazırdır, komutanım

Siber güvenlik ve fiziki / askeri güvenlik bir araya geldiğinde, ancak tam güvenlikten veya tam saldırı gücünden bahsedilebilir. Bu anlamda sanal dünyada çok üstün yetkinlikler geliştirmek ulusal güvenlik açısından çok elzemdir, hem saldırı, hem güvenlik bakımından. Karşımıza çıkan pek çok teknolojinin Ar-Ge’si askeri bütçelerle başlamıştır. Savaş kazanmak için, askeri üstünlük sağlamak için, insanlık tarihi boyunca teknoloji geliştirilmiştir, sürekli iyileştirilmiştir. Kesici aletlerden, mızraklardan, bugün uzun menzilli nükleer füzelere kadar, internetten GPS navigasyon teknolojisine kadar, pek çok teknoloji askeri menşelidir.

2. Dünya Savaşı’nda kullanılan Enigma makinesi ile birlikte (ki daha öncesi de vardır), şifreleme, şifre çözme, sanal kilitler, saldırı, virüsler, şaşırtma ve benzeri konular askeri ve istihbarat dünyasının önemli bir boyutu haline gelmiştir. Bu teknolojiler de sivil dünyaya intikal etmiştir, özellikle sanal dünyada hırsızlık, sahtekarlık için muhtelif şifreleme gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Geleceğin savaşlarında ve dolayısıyla savunma sanayinde dijital teknolojiler çok önemli rol oynayacaktır. Halen yerde ve kanlı savaşlar cereyan etmektedir. Ama asıl büyük savaşlar ekonomide ve piyasalarda yaşanmaktadır. Burada üstünlük sağlamak, yerdeki ve göklerdeki üstünlük kadar önemlidir. Siber terör, siber saldırılar ve siber güvenlik en kritik alan haline gelmiştir.

Özellikle ikisi birleştiğinde, yani siber güvenlik ve fiziki / askeri güvenlik bir araya geldiğinde, ancak tam güvenlikten veya tam saldırı gücünden bahsedilebilir. Bu anlamda sanal dünyada çok üstün yetkinlikler geliştirmek ulusal güvenlik açısından çok elzemdir, hem saldırı, hem güvenlik bakımından. Diğer yandan fiziki güçlerin de yüksek donanımlı olması gerekmektedir.

Karada, havada ve denizdeki güçlerin aralarındaki iletişim teknolojileri, kullandıkları ileri teknolojiler, asker ve komutanların donanımı çok üstün olmalıdır ki, düşmanı caydırma ve karşı koyma yetkinliğiniz olsun. Nesnelerin interneti, büyük veri ve onun görselleştirilmesi, mobil teknolojiler, silah teknolojileri büyük önem arz etmektedir.

Askeri alanda bunların ötesinde robot teknolojileri, nanoteknoloji, hatta genetik ve biyoteknoloji son derece kritiktir. Bu anlamda savunma sanayinde tüm teknolojiler, hatta bugün adını henüz koyamayacağımız teknolojiler gündemdedir, önemlidir. Hatırlayalım ki, her türlü teknolojiyi iyi (sivil) amaçlar için kullanabileceğimiz gibi, askeri alanında (silah veya kalkan olarak) kullanabiliriz. Bugün çoğumuz bir bıçağı ekmek doğramak, elma soymak için kullanıyoruz. Ama aynı aleti insan öldürmek için de kullanılabilir.

Teknoloji keskin bir araçtır. İnsanın niyetine bağlı olarak, sonuç değişebilir. Ama dünyada kötü insanlar olduğu sürece, ordulara, polislere ihtiyaç devam edecektir. Teknolojik gelişmeleri kötü insanlar kullanacağı için, aynı veya daha üstün teknolojiler ile kendimizi ve toplumu savunmak, düşmanı caydırmak zorundayız. Sonumuz hayır olsun..

Halil Aksu
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun