Robotik 06 OCAK 2016 / 16:31

Çin’de yapay zeka robotu hava durumunu sunmaya başladı

Son zamanlarda yapay zekâ çalışmalarıyla gündemde olan Çin’de bir robot televizyon kanalında sunuculuk yapmaya başladı.

Çin haber ajansına göre; Şanghay’da Dragon televizyon kanalında işe başlayan “Şiaoice” (Xiaoice) isimli yapay zekâya sahip robot, hava durumu sunuculuğu yapmaya başladı. İnsan sesine yakın bir doğallıkla hava durumunu sunan robot, izleyicilerin beğenisini topladı. Şiaoice ilk yayınında “Kış gün dönümünde işe başladığım için çok mutluyum” ifadesini kullanmasıyla, şimdiden bir hayran kitlesine sahip.

Microsoft’un akıllı bulut teknolojisiyle hayata geçirdiği bir yazılımın parçası olan robot, tıpkı bir insan gibi doğallıkla metinleri okuyabiliyor ve hava durumundaki verilere anlık yorumlar yapabiliyor. Şiaoice’nin büyük beğeni toplamasıyla, kanalın sunucuları işlerini kaybetmekten endişe duysa da; Şangay Medya Grup Yöneticilerinden Song Ciongming kimsenin işten çıkmayacağını, robotların bilgi toplama ve analiz kabiliyetlerinin insanlara yardımcı olacağını dile getirdi. 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun