Robotik 23 MART 2016 / 10:56

Apple'ın 29 kollu iPhone sökme robotunu izleyin

Geri dönüşüme gidecek olan iPhone'ları söken Liam isimli 29 kollu robot, sökme işlemini saniyeler içinde gerçekleştirebiliyor.

Yılda milyonlarca akıllı telefon satılıyor, eskileri hurdaya çıkıyor ya da "yedek telefon" olarak saklanıyor. Hurdaya çıkan akıllı telefonların malzemelerinin tekrardan kullanılması şirketlere maliyet açısından avantaj sağlayabiliyorken aynı zamanda çevreye verilen zarar da azaltılmış oluyor. Apple da iPhone'ların geri dönüşümleri işini biraz daha ciddiye alarak Liam isimli bir iPhone sökme robotu hazırladı.

29 kolu bulunan robot, eski iPhone'ları saniyeler içinde söküp parçalarını ayıklayabiliyor. Videoda robotun tamamı görünmese de "dev gibi" bir robot olduğu söyleniyor. Haznesinde 40 telefon tutabilen robot, üzerindeki kamera aracılığıyla telefonun hangi model olduğunu anında anlayabiliyor. Böylece nesilden nesile değişen parçaları ve vidaları, nesline göre ayıklayabiliyor. Liam'ın saatte 350 iPhone sökebildiği söyleniyor.


Apple'ın Liam ile amacı ise iPhone'daki tüm işe yarar malzemelerin geri toplanması. Altın, bakır, kobalt gibi malzemeleri yeniden kullanmak isteyen Apple, "Apple Renew" adında yeni bir program başlatmayı planlıyor. Programa göre eski Apple cihazını gönderenlere -muhtemelen sadece Apple mağazalarında geçerli- hediye çeki verilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun