Robotik 11 ŞUBAT 2016 / 11:30

20 bin fotoğrafla drone'a ormanda yol bulmayı öğrettiler

İsviçre'de bir grup araştırmacı, ormanlarda kaybolan insanları bulmak için ormanda yönünü bulabilen drone hazırladı.

Düzgün yollarda ve yerde yolunu belirlemeye çalışan araçların haberlerine şu sıralar sık sık karşılaşıyoruz. İsviçre'de her yıl yaklaşık 1000 kişinin kaybolduğu ormanlarda arama çalışmaları için İsviçreli araştırmacılar, yol bulma sistemini drone'lara entegre etme kararı aldılar. Elbette ki herhangi bir şeridi bulunmayan ormanlarda bir makineye yol bulmayı öğretmek çok daha zor.

Araştırmacı ekip neural network adı verilen yeni nesil yapay sistemini kurarak drone'daki kameralar aracılığıyla yol bulmasının önü açıldı. Bir sonraki aşama ise öğretme bölümü. Drone'un yol bulmayı öğrenebilmesi için farklı açıya bakan kameraları taşıyan bir kişi, ormanın içerisinde gezerek 20 bin fotoğraf çekti. Sonrasında bu fotoğraflar yapay zekaya tanıtılarak öğrenmesi sağlandı. Aşağıdaki videoda konuyla ilgili daha detaylı bilgi bulabilir, drone'un gözünden orman yolculuğunu izleyebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun